Κυπελλούχος ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΓΑΣ Μελίκης!

Η Μελίκη επικράτησε με 90-77 της Αριδαίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κολινδρού, στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Θεαματικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι παραγωγικές στην επίθεση και την Μελίκη, όντας καλύτερη, να προηγείται με 28-20.

Όπως αναφέρει το katerinisport, το επιθετικό κρεσέντο των παικτών της Μελίκης συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο σημείωσαν τριάντα έναν πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 59-36.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 79-56 στην ολοκλήρωσή του.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρετο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να μειώνει τη διαφορά και τη Μελίκη από τη μεριά της να μη δυσκολεύεται να διαχειριστεί το προβάδισμα της και να φτάνει δίκαια στην κατάκτηση του Κυπέλλου με το τελικό 90-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Παπαδόπουλος.

Δεκάλεπτα: 28-20, 59-36, 79-56, 90-77.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 13 (3), Μαυρίδης 18 (1), Κυριακού 5 (1), Σαζακλίδης 9 (1), Μαγαλιός, Στακτάρης, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 24 (5), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 19 (4), Παπαδόπουλος 2, Κουτζαμπασόπουλος.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 2, Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 11, Αμανίδης, Μπεγλόπουλος 13 (1), Τόπκας, Αβραμίδης 13 (4), Προκοπίδης, Μακρόπουλος 21 (2), Στρέπκος 17 (1), Υποδηματόπουλος.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η ΑΓΕ Πιερίας, επικρατώντας με 20-0 άνευ αγώνα στον μικρό τελικό του Εδεσσαϊκού, ο οποίος δεν προσήλθε.