Ευρεία νίκη του ΑΟΚ Βέροιας, πιο “καθαρή” πλέον η παραμονή! (photos+φύλλο αγώνος)

Σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε ο ΑΟΚ Βέροιας και έκανε ένα ακόμη βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη επικράτησε με 75-58 του ΑΠΣ Πτολεμαΐδας και βρίσκεται πλέον στην 9η θέση στη βαθμολογίας, υπερτερώντας σε ισοβαθμία των Ιωνικού Νίκαιας και Ικάρων Τρικάλων.

Οι “λύκοι” είχαν πολύ καλή απόδοση και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, εγκλώβισαν την Πτολεμαΐδα, την οποία κράτησαν χωρίς πόντο για δέκα περίπου λεπτά, μετατρέποντας το 32-29 σε 54-29.

Η Πτολεμαΐδα προσπάθησε να αντιδράσει και πλησίασε στο 31′ σε 60-50 αλλά ως εκεί της επέτρεψε ο ΑΟΚ να μειώσει. Οι Βεροιώτες πάτησαν ξανά γκάζι, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 69-52 στο 36′ και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 28-24, 47-29, 60-46, 75-58

ΑΟΚ Βέροιας : Ουσουλτζόγλου 2, Σισμάνης 8, Γκανάς, Βλάχος 22, Μαυρίδης 11 (2), Ντουλαβέρης 2, Λέφας 3 (1), Μπαρμπαρούσης 5, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 16 (2)

ΑΠΣ Πτολεμαΐδας : Παπαδόπουλος 3, Σαχπατζίδης; 13 (3), Πουτούκης 4, Νεοφυτίδης 7, Πανίδης 4, Πέπα, Σαρρής 19 (2), Αργυρόπουλος 8