Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε στη Πυλαία τον ΠΑΟΚ με 88-72, έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στους τελικούς περιμένοντας πλέον να μάθει τον αντίπαλο του.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πνίγηκε από την άμυνα και το ”βομβαρδισμό” από τα 6.75μ των ”πρασίνων”.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε με 3-0 στους τελικούς και ισοφάρισε την επίδοση του Ολυμπιακού τη σεζόν 2010-11, τότε που οι Πειραιώτες μέτρησαν 31-0 στο πρωτάθλημα (26-0 στην κανονική διάρκεια, 2-0 τον Κολοσσό Ρόδου και 3-0 κόντρα στον Άρη). Ωστόσο οι ”ερυθρόλευκοι” είχαν ηττηθεί στο πρώτο game των τελικών, με την ομάδα του Πασκουάλ να έχει την ευκαιρία να σπάσει το ρεκόρ.

Κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο Νικ Καλάθης που έκανε… όργια στην Πυλαία ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 27 πόντους σπάζοντας ακόμα ένα ρεκόρ. Εξαιρετικός από τους νικητές ήταν ο Γκιστ που είχε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Λεκαβίτσιους με 12 πόντους που ξεκόλλησε την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκος και ο Τζάκσον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.