Εξαιρετική η παρουσία του ΑΣ ΑμεΑ “Αιγές” στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου!

Όπως κάθε χρόνο, το ΑΣ ΑμεΑ “Αιγές”, συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ ΟΠΑΠ 2018 που διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία το διήμερο 23 & 24 Ιουνίου στο ΟΑΚΑ.

Οι αθλητές που αγωνίστηκαν ήταν οι Νίκος Τουλίκας, Νίκος Θεοχαρόπουλος & Ραφαήλ Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος (κατηγορία Τ20) και ο Θεόδωρος Καφές στην κατηγορία F63.

Το σωματείο κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια και ένα ασημένιο.

Ο Τουλίκας αγωνίστηκε στα 5 χλμ και κατέκτησε τη 2η θέση ενώ στα 10 χλμ κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να βρεθεί στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, καταρρίπτοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ από 44.16 σε 43.42 λεπτά

Ο Καφές κατέκτησε τη δεύτερη θέση σε σφαίρα και ακόντιο ενώ οι Θεοχαρόπουλος και Παπαδόπουλος συμμετείχαν στο αγώνισμα της σφαίρας σημειώνοντας αμφότεροι ατομικά ρεκόρ.

Η διοίκηση του συλλόγου ευχαριστεί θερμά τον Φιλανθρωπικό μη Κερδοσκοπικό Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων ΑμεΑ Ν.Ημαθίας καθώς και όλους όσοι ήταν δίπλα στους αθλητές και τους στήριξαν αυτή τη χρονιά.