Αυτή ΕΙΝΑΙ ποδοσφαιρική παράσταση κυρίες και κύριοι! (vid)

Η Γαλλία έγινε η πρώτη ομάδα που πανηγύρισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2018 έπειτα από τη νίκη της 4-3 επί της Αργεντινής σ’ ένα τρομερό παιχνίδι στο Καζάν.

Οι «μπλε» έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, καθώς από την στιγμή που έμειναν πίσω στο σκορ (2-1) στο 48ο λεπτό από την ανατροπή της «αλμπισελέστε» έβαλαν… κάτω την μπάλα και με τρία τέρματα σε 11 λεπτά, έκαναν την δική τους ανατροπή και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση του Μουντιάλ, στέλνοντας την Αργεντινή στο… σπίτι της.

Ο Γκριεζμάν με πέναλτι στο 13’ είχε ανοίξει το σκορ για την Γαλλία, αλλά ο Ντι Μαρία με γκολάρα στο 41’ έφερε το ματς στα ίσια και στο 48’ ο Μερκάδο έδωσε προβάδισμα στους Λατίνους. Όμως, στο 57’ ο Παβάρντ με νέο όμορφο τέρμα ισοφάρισε 2-2 και στην συνέχεια, ο Εμπαπέ με δύο γκολ (64’ και 68’) «κλείδωσε» τη νίκη για τους Ευρωπαίους. Το μόνο που κατάφεραν οι Λατίνοι ήταν να μειώσουν στο 93’ με τον Αγουέρο.