Οι εθνικές ομάδες της Ελλάδας και άλλων 58 χωρών θα διεκδικήσουν 31 εισιτήρια για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, ενώ στη β’ φάση των προκριματικών συνεχίζει και η Κίνα. Δείτε πώς διαμορφώθηκαν οι νέοι όμιλοι.

Όπως αναφέρει το Sport24, η Εθνική Ελλάδας ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσεις της στην α’ φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019, ενώ το ίδιο έπραξαν η Τυνησία, η Νιγηρία, η Ισπανία, η Λιθουανία, η Γαλλία και η Γερμανία. Αντιθέτως, στην ζώνη της Αμερικής και της Ασίας δεν υπήρξε κάποια ομάδα που να μέτρησε μόνο νίκες στα τρία πρώτα «παράθυρα» των προκριματικών.

Στη β’ φάση των προκριματικών θα συμμετάσχουν συνολικά 60 ομάδες, ενώ το «παρών» θα δώσει και η Κίνα, η οποία ως οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019 έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της στην διοργάνωση.

AΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΖΩΝΗ

Group E

1. Τυνησία 6-0

2. Καμερούν 4-2

3. Ανγκόλα 4-2

4. Αίγυπτος

5. Μαρόκο 3-3

6. Τσαντ 2-4

Group F

1. Νιγηρία 6-0

2. Σενεγάλη 5-1

3. Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3-3

4. Ρουάντα 3-3

5. Ακτή Ελεφαντοστού 2-4

6. Μάλι 2-4

*Προκρίνονται οι ομάδες που θα πάρουν την 1η και την 2η θέση στους ομίλους και η καλύτερη τρίτη.

ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΖΩΝΗ

Group E

1. Αργεντινή 5-1

2. ΗΠΑ 5-1

3. Πουέρτο Ρίκο 4-2

4. Ουρουγουάη 4-2

5. Παναμάς 3-3

6. Μεξικό 3-3

Group F

1. Βενεζουέλα 5-1

2. Βραζιλία 5-1

3. Καναδάς 5-1

4. Δομινικανή Δημοκρατία 4-2

5. Παρθένοι Νήσοι 2-4

6. Χιλή 1-5

*Προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-3 των δύο Group και η καλύτερη τέταρτη.

ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ

Group E

1. Ιορδανία 5-1

2. Λίβανος 5-1

3. Νέα Ζηλανδία 5-1

4. Κορέα 4-2

5. Κίνα 3-3

6. Συρία 3-3

Group E

1. Αυστραλία 5-1

2. Ιράν 5-1

3. Φιλιππίνες 4-2

4. Καζακστάν 4-2

5. Ιαπωνία 2-4

6. Κατάρ 2-4

*Προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-3 των δύο Group και η καλύτερη τέταρτη.

**Η οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Κίνα δεν υπολογίζεται στην κατάταξη, η οποία, όμως, επηρεάζεται από τα αποτελέσματά της.

Group I

1. Ισπανία 6-0

2. Τουρκία 4-2

3. Λετονία 4-2

4. Μαυροβούνιο 3-3

5. Ουκρανία 3-3

6. Σλοβενία 2-4

Group J

1. Λιθουανία 6-0

2. Ιταλία 4-2

3. Πολωνία 3-3

4. Ολλανδία 3-3

5. Κροατία 3-3

6. Ουγγαρία 3-3

Group K

1. Γαλλία 6-0

2. Τσεχία 5-1

3. Φινλανδία 3-3

4. Ρωσία 3-3

5. Βοσνία 2-4

6. Βουλγαρία 2-4

Group L

1. Ελλάδα 6-0

2. Γερμανία 6-0

3. Σερβία 4-2

4. Ισραήλ 3-3

5. Εσθονία 2-4

6. Γεωργία 2-4

*Προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 1-3.