Ξέρει τον τρόπο η Μπράιτον κόντρα στη Γιουνάιτεντ! (vid)

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φεύγει με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της Μπράιτον γνωρίζοντας φέτος την ήττα με 3-2.

Όπως αναφέρει το Sportime, η ομάδα του Κρις Χάτον έκανε και φέτος εξαιρετική δουλειά και με τον Γκρος (με δικό του γκολ πέρυσι η Μπράιτον νίκησε την Γιουνάιτεντ) να βρίσκει και φέτος δίχτυα, έφτασε σε μία πολύ μεγάλη επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν από το… λαιμό την αντίπαλό τους και μέσα σε διάστημα δύο λεπτών στα μισά του πρώτου ημιχρόνου είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Μάρεϊ έκανε το 1-0 στο 25’ και ο Ντάφι πέτυχε το 2-0 στο 27’.

Η αντίδραση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε στο 34’ με τον Λουκάκου, ο οποίος μείωσε προσωρινά το σκορ σε 2-1, πριν ο Γκρος πετύχει το τρίτο γκολ της Μπράιτον αυτή τη φορά με πέναλτι στο 44’!

Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ και μάλιστα με δύο τέρματα, η ομάδα του Μουρίνιο δεν έβγαλε καμία απολύτως αντίδραση στο δεύτερο μισό του αγώνα και μάλιστα ήταν τυχερή που δεν δέχθηκε κι άλλα τέρματα από τους γηπεδούχους.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Πογκμπά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ (Κρ. Χατον): Ράιαν, Μπονγκ, Ντάφι, Ντανκ (20’ Μπαλογκάν), Μοντόγια, Στίβενς, Γκρος (90’ Καγιάλ), Πρόπερ, Νοκαέρτ, Μαρτς, Μάρεϊ (93’ Λοκάντια).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. (Ζ. Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σο, Μπεΐγ, Μάτα (46’ Ράσφορντ), Πογκμπά, Φρεντ, Περέιρα (46’ Λίντγκαρντ), Λουκάκου, Μαρσιάλ (60’ Φελαϊνί).

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο (18/8)

Κάρντιφ – Έβερτον 0-0

Έβερτον – Σαουθάμπτον 2-1
(15′ Γουόλκοτ, 31′ Ριτσάρλισον / 54′ Ινγκς)

Λέστερ – Γουλβς 2-0
(29′ αυτ. Ντόχερτι, 45′ Μάντισον)

Τότεναμ – Φούλαμ 3-1
(43′ Λούκας Μόουρα, 74′ Τρίπιερ, 77′ Κέιν / 52′ Μίτροβιτς)

Γουέστ Χαμ – Μπόρνμουθ 1-2
(33′ πεν. Αρναούτοβιτς / 60′ Γουίλσον, 66′ Κουκ)

Τσέλσι – Άρσεναλ 3-2

Κυριακή (19/8)

Μπέρνλι – Γουότφορντ 1-3 (6’ Ταρκόφσκι / 3’ Γκρέι, 48’ Ντίνι, 51’ Χιουζ)

Μάντσεστερ Σίτι – Χάντερσφιλντ 6-1 (25’, 35’, 75’ Αγκουέρο, 31’ Ζέσους, 48’ Νταβίντ Σίλβα, 84’ (αυτ.) Κονγκολό / 43’ Στάνκοβιτς)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (25’ Μάρεϊ, 27’ Ντάφι, 44’ Γκρος / 34’ Λουκάκου, 95’ (πεν.) Πογκμπά)