Κατηγορίες
Γ Εθνική / Τοπικά

Έκτακτο! – Όλες οι ομάδες της Δ’ Εθνικής!

  Σας είπαμε ότι το Imathia Sports News θα κάνει ρεπορτάζ και το ταξίδι στην Ανατολική Μακεδονία είναι εκτός από ξεκούραση και δουλειά… Η επαφή μας σήμερα με ανώτερο στέλεχος της Επιτροπής Δ’ Εθνικής, μας έδωσε την είδηση!

Σας παραθέτουμε παρακάτω όλες τις ομάδες που θα συμμετέχουν στο φετινό πρωτάθλημα, εκτός από τον αγώνα Πεύκη-Περαμαϊκός για τα μπαράζ ανόδου να αποτελεί ένα σίριαλ με πολλά… επεισόδια και ακόμη να μην έχει ξεκαθαρίσει ποια ομάδα θα πάρει τελικά το εισιτήριο για τη Δ’ Εθνική και για το αν θα διεξαχθεί νέο παιχνίδι ή θα κριθεί με δικαστική απόφαση.

  Γνωρίζουμε από προηγούμενο ρεπορτάζ του Imathia Sports News ότι το πλάνο για έξι ομίλους των 16 ομάδων βρίσκει συνεχώς περισσότερες αντιδράσεις, με την Επιτροπή Δ’ Εθνικής της ΕΠΟ να προσπαθεί να βρει μια ικανοποιητική λύση, ακόμη και με το ενδεχόμενο αύξησης του αριθμού των ομίλων σε οκτώ ή δέκα, με λιγότερες ομάδες. Αυτό το σχέδιο κολλάει στα όσα προβλέπει η προκήρυξη, που εκδόθηκε πέρυσι και είναι νομικό το ζήτημα.

  Το μείζον πρόβλημα είναι πως με τη μείωση των ομίλων αυξάνονται οι αποστάσεις και κατ’ επέκταση τα έξοδα για τις ομάδες που συμμετέχουν, γεγονός που προκαλεί αντιδράσεις, με τα οικονομικά προβλήματα να είναι τεράστια. Αντίθετοι σε αυτό το σχέδιο είναι οι σύλλογοι από την Κρήτη, που αν ισχύσει το πλάνο των έξι ομίλων, θα αναγκαστούν να κάνουν πολλά ταξίδια, την ώρα που η ΕΠΟ καλύπτει ελάχιστα έξοδα.

  Παράλληλα, οι ομάδες που μέχρι τώρα υπολογίζονται ότι θα λάβουν μέρος είναι 98 (υπολογίζεται αυτή που θα πάρει το εισιτήριο από το Πεύκη-Περαμαϊκός), αν και μία έχει καταθέσει αίτηση συμμετοχές με αμφιβολία (Παναργειακός Άργος Ορεστικού).

Ωστόσο, όπως έγινε και το περασμένο καλοκαίρι, η Επιτροπή Δ’ Εθνικής είναι αναγκασμένη να περιμένει και τις εξελίξεις στην διαδικασία αδειοδότησης των επαγγελματικών ομάδων από την ΕΕΑ. Ηδη συμμετοχή στη Δ’ Εθνική έχει δηλώσει ο Διαγόρας, ενώ οι Εθνικός Αστέρας και Αγροτικός Αστέρας σκέφτονται σοβαρά αυτό το ενδεχόμενο.

  Μέχρι τα μέσα Αυγούστου η Επιτροπή θα περιμένει τις συμμετοχές των σωματείων και στη συνέχεια θα γίνει μια προσπάθεια να καταρτιστούν οι όμιλοι, ενώ η σέντρα του νέου πρωταθλήματος αναμένεται τον Οκτώβριο.

Οι ομάδες είναι οι εξής :

1ος όμιλος – 12 ομάδες

ΕΠΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Καβάλα, Άρης Ακροποτάμου, Ορφέας Ελευθερούπολης

ΕΠΣ ΣΕΡΡΩΝ
Μ. Αλέξανδρος Ν. Ζίχνης, Οδυσσέας Αναγέννησης Σερρών, Μ. Αλέξανδρος Ηράκλειας

ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ
Έβρος Σουφλίου

ΕΠΣ ΔΡΑΜΑΣ
Προσοτσάνη, Δόξα Πετρούσας

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ
Αστέρας Μαγικού

ΕΠΣ ΘΡΑΚΗΣ
ΠΑΟ Κοσμίου

2ος όμιλος – 10 ομάδες

ΕΠΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Διγενής Λακκώματος , Νέα Καλλικράτεια

ΕΠΣ ΚΙΛΚΙΣ
Δόξα Χέρσου, Κιλκισιακός, Εθνικός Νέου Αγιονερίου

ΕΠΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Καμπανιακός, Αχιλλέας Τριανδρίας, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Εθνικός Μαλγάρων

ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ
Αετός Σκύδρας

3ος όμιλος – 11 ομάδες

ΕΠΣ ΗΜΑΘΙΑΣ
Νάουσα, Λευκάδια, Αλεξάνδρεια, Ένωση Αποστόλου Παύλου

ΕΠΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
Κοζάνη, Μακεδονικός Κοζάνης

ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
ΑΟ Κάστωρ, Παναργειακός Άργους Ορεστικού

ΕΠΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ
Πυρσός Γρεβενών, Γρεβενά Αεράτα

ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας

4ος όμιλος – 7 ομάδες

ΕΠΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
ΑΟ Καρδίτσας

ΕΠΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
ΠΟ Ελασσόνας, Αμπελωνιακός, Πυργετός

ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
Αγρότης Λιανοκλαδίου, Αχιλλέας Δομοκού

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ
Ρήγας Φεραίος

5ος όμιλος – 10 ομάδες

ΕΠΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ
Τρίκαλα, Μετέωρα

ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ
Εθνικός Φιλιππιάδας, Οδυσσέας Νυδρίου, Κεραυνός Θεσπρωτικού

ΕΠΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Μεσολόγγι, Άρης Αιτωλικού

ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ
Φιλοθέη

ΕΠΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Όλυμπος Κέρκυρας, Αναγέννηση Περιβολίου

6ος όμιλος – 9 ομάδες

ΕΠΣ ΗΛΕΙΑΣ
ΠΦΟ Πανόπουλου, Δόξα Νέας Μανολάδας

ΕΠΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Εράνη Φιλιατρών, Πάμισος, Εθνικός Μελιγαλά

ΕΠΣ ΑΧΑΪΑΣ
Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνέικων, Ατρόμητος Λάππα, Εθνικός Σαγέικων

7ος όμιλος – 10 ομάδες

ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
Χαλκίδα, Λουκίσια, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου

ΕΠΣΔΑ
Μανδραϊκός, Πανελευσινιακός

ΕΠΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ
Πανναυπλιακός, Παναργειακός, ΑΕ Ερμιονίδας, Πορτοχελιακός

ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Πέλοπας Κιάτου

8ος όμιλος – 11 ομάδες

ΕΠΣ ΑΘΗΝΩΝ
Ελπιδοφόρος, Αιγάλεω, Άγιαξ Ταύρου, Νέα Ιωνία, Περιστέρι, Τράχωνες, Ιάσων, Ηλυσιακός, ΠΑΟ Ρουφ

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
Πανναξιακός

ΕΠΣ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ
ΑΟ Δικαίου, Διαγόρας

9ος όμιλος – 8 ομάδες

ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ
Αιολικός

ΕΠΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
Κερατσίνι, Ατρόμητος Πειραιά, Ιωνικός

ΕΠΣΑΝΑ
Ολυμπιακός Λαυρίου, Κυανούς Αστέρας Βάρης, Τριγλία Ραφήνας, Νικολακάκης

10ος όμιλος – 8 ομάδες

ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Ατσαλένιος, Ηρόδοτος, Γιούχτας, ΠΑΟ Κρουσσώνα, Πατούχας, ΑΕ Κατσαμπά

ΕΠΣ ΧΑΝΙΩΝ
Κισσαμικός

ΕΠΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
Αναγέννηση Ιεράπετρας

error: Protected