Super League 2 : Συνεχίζεται η βαθμολογική άνοδος του Ηρακλή, 1-0 τον ΠΑΟΚ Β (photos)

Μία ακόμη νίκη (η 5η σε έξι ματς με τον Σάκη Τσιώλη στον πάγκο) για τον Ηρακλή, που ανέβηκε στην 4η θέση του 1ου ομίλου της Super League 2.

Οι “κυανόλευκοι” επικράτησαν με 1-0, χάρη στο γκολ του Γιουμπιτάνα μόλις στο 5ο λεπτό, σε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι, με τον “δικέφαλο” να διαμαρτύρεται στον ρέφερι της αναμέτρησης για μία περίπτωση αποβολής αντίπαλου ποδοσφαιριστή.

Ο «Γηραιός» ήταν αυτός που ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και δημιούργησε τις συνθήκες για το πρώτο γκολ το οποίο και ήρθε έπειτα από πολύ ωραία ανάπτυξη των παικτών του Σάκη Τσιώλη και τον Βιτλή να βρίσκει σε καλή θέση εντός περιοχής τον Γιουμπιτάνα ο οποίος με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαλωμένου και έβαλε μόλις στο 5ο λεπτό τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ.

Οι παίκτες του Ηρακλή είχαν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το 20ο λεπτό, με 3 τελικές που είχαν κύριο εκφραστή τόσο τον σκόρερ, Γιουμπιτάνα, όσο και τον Ματίας Τομάς, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν απέναντι τους δύο φορές τον γκολκίπερ Μπαλωμένο που αποσόβησε τον κίνδυνο.

Στο 25ο λεπτό ο Μάριος Κωστούλας βρήκε αντικανονικά με τις τάπες τον Λευτέρη Τασιούρα με τον νεαρό παίκτη του ΠΑΟΚ να δέχεται ένα πολύ δυνατό χτύπημα και τους «ασπρόμαυρους» να ζητάνε την αποβολή του αμυντικού του Ηρακλή ο οποίος ωστόσο πήρε την κίτρινη κάρτα.

Ο Δικέφαλος με τον πρωταγωνιστή της προηγούμενης φάσης έκανε την πρώτη του ευκαιρία στη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, με τον νεαρό ακραίο να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε κόρνερ πριν φτάσει στον Μάκρο Βελλίδη που δεν είχε πολλά περιθώρια αντίδρασης.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία ακόμα καλή στιγμή για τον Ηρακλή, αυτή τη φορά από στατική φάση στο 39ο λεπτό με τον Μπαλωμένο να είναι ξανά στη σωστή θέση ώστε να μην επιτρέψει στον Ηρακλή να πετύχει και δεύτερο γκολ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πάμπλο Γκαρσία θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και να της δώσει στοιχεία που δεν είχε στην αντίπαλη περιοχή, πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου τον Στέφανο Τζίμα στη θέση του Σπυρίδη, με τον νεαρό να έχει και την πρώτη του καλή στιγμή οκτώ λεπτά αργότερα περνώντας τρεις ποδοσφαιριστές του Ηρακλή, με την προσπάθεια του ωστόσο να περνάει κόρνερ.

Οι «ασπρόμαυροι» βελτίωσαν την επιθετική τους εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν τους γηπεδούχους ανεβάζοντας τις γραμμές τους στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Ηρακλής προσπάθησε με αντεπιθέσεις να βρει κενά στην άμυνα των παικτών του Ουρουγουανού τεχνικού, τα οποία δεν σταμάτησαν στον Κωνσταντίνο Μπαλωμένο.

Στο 63΄ο Ηρακλής είχε την πρώτη καλή του στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από εκτέλεση του Τόμας, με τον Μπαλωμένο να απομακρύνει με δυσκολία ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ΠΑΟΚ Β με τον Τσοπούρογλου να έχει ανέβει στον αγωνιστικό χώρο έκανε τη σέντρα για τον Τζίμα, με την κεφαλιά του νεαρού να περνάει λίγο άουτ. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο ρυθμός του αγώνα είχε γίνει πιο γρήγορος με τον Τόμας να έχει ακόμα μία ευκαιρία με τετ – α – τετ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να είναι ξανά σε σωστή θέση.

Ο Στέφανος Τζίμας στο 73΄δημιούργησε τις συνθήκες για να γίνει σκόρερ ο Σμυρλής έπειτα από πάσα του πρώτου στο σημείο του πέναλτι, ωστόσο το τελείωμα δεν ήταν το ιδανικό και η μπάλα πέρασε άουτ. Τα επόμενα 10 λεπτά δεν είχαν τη μεγάλη ευκαιρία με τον Ηρακλή να έχει την καλύτερη του στιγμή με τον Βιτλή στο 82΄, ο οποίος από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαλωμένο.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες καθώς στο 90+1, ο Λευτέρης Τασιούρας που είχε κίτρινη κάρτα από το πρώτο ημίχρονο αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα για φάουλ που έκανε ώστε να σταματήσει αντεπίθεση του Ηρακλή.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ, Κωστούλας, Βιτλής, Τότσκα (72′ Κουντουριώτης), Σίλβα, Πατράλης (87′ Δόρης), Γιουμπιτάνα (87′ Κόκκορης), Τομάς, Άλεξιτς (79′ Παπαστεριανός).

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Κιτσάκης (32′ Γρόσδης), Μιχαηλίδης, Μορικέλι (81′ Παναγιώτου), Ουεντραόγκο, Γιαξής (81′ Βασιλειάδης), Τασιούρας, Σπυρίδης (46′ Τζίμας), Σπυράκος (63′ Σμυρλής), Μπράντονιτς.