Premier League : Ολοταχώς για τον τίτλο η Σίτι, παλεύει για την Ευρώπη η Μπρέντφορντ (vids)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουντογκάν, η Σίτι πέρασε “αέρας” από το Goodison Park και έκανε ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο.

Οι “μπλε” πανηγύρισαν την 11η σερί νίκη της στη Premier League, περνώντας σαν σίφουνας από το «Γκούντισον Παρκ» χάρη στα δύο γκολ και τη μία ασίστ του Ιλκάι Γκουντογκάν.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε όρεξη για αστεία, επανέφερε την διαφορά από την 2η Άρσεναλ στους τέσσερις βαθμούς (85 έναντι 81) και με δύο τέρματα σε ένα δίλεπτο καθάρισε ουσιαστικά την δουλειά.

Λίγο πριν υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης για την κρίσιμη ρεβάνς στα ημιτελικά του Champions League, η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυνατά στο ματς με την Έβερτον και με πρωταγωνιστή τον Γκουντογκάν κατάφερε να το “καθαρίσει” από νωρίς. Ο Γερμανός μέσος άνοιξε το σκορ στο 37′ και δύο λεπτά αργότερα, έδωσε την ασίστ στον Χάαλαντ για το δεύτερο γκολ της ομάδας του Γκουαρντιόλα.

Το μόνο που άλλαξε στη συνέχεια ήταν το τελικό σκορ, με τον Γκουντογκάν να σκοράρει ξανά για τους “Πολίτες”, χαρίζοντας στην ομάδα του μία επιβλητική νίκη με 3-0, με την οποία ανέβηκαν στο +4 από την Άρσεναλ, στη βαθμολογία της Premier League. Η Έβερτον αντίθετα, παρέμεινε σε κίνδυνο, αφού είναι μόλις στο +1 από τη “ζώνη” του υποβιβασμού.

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ έφτανε άνετα στο 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Η ομάδα του Φρανκ κυριάρχησε στα πρώτα 45 λεπτά. ήταν εξαιρετική στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού ενώ δημιούργησε προϋποθέσεις και καρπώθηκε δύο τέρματα στο πρώτο μισό. Αρχικά με το πλασέ του Εμπουεμό μετά την πάσα του Γένσεν στο 20ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Ουίσα να διαμορφώνει με κεφαλιά το 2-0 δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.