LaLiga : Στο 90+3′ δραπέτευσε από το Son Moix η Σοσιεδάδ, άφησε δύο βαθμούς η Μπέτις (vids)

Τρίποντο με ανατροπή στις καθυστερήσεις για τη Σοσιεδάδ! Οι Βάσκοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στη Μαγιόρκα, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι έπαιξαν με παίκτη περισσότερο για ένα ημίχρονο και χάρη σε τέρμα του Μερίνο στο 90+3’ επικράτησαν με 2-1 και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές.

Γρανάδα και Αλμερία στην αναμέτρηση των ουραγών του πρωταθλήματος, έμειναν στο 1-1 στο «Νουέβο Λος Κάρμενες» για την 25η αγωνιστική της La Liga. Ένα αποτέλεσμα καταδικαστικό για τους γηπεδούχους που έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν Κάντιθ και Θέλτα και να συνεχίσουν να ελπίζουν για την παραμονή. Η Αλμερία από την πλευρά της δεν κατάφερε ούτε τώρα να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, Η Μπέτις έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Αλαβές στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε βασικός σε όλο το ματς και χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα στο 71’ έχοντας πάντως πολύ καλή απόδοση. Ντεμπούτο με τους «βερδιμπλάνκος» έκανε και ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού Σεντρίκ Μακαμπού χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στο 86’.