Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (63-52) Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Τσαρτσαρή

παναθηναικος μπασκετ φασηΜε αντεπίθεση διαρκείας στο γ’ δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 63-52 του Ολυμπιακού κι έκανε το 2-0 στους φετινούς τελικούς του πρωταθλήματος.

Πλέον, οι “πράσινοι” με νίκη στο ΣΕΦ την ερχόμενη Τετάρτη θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετική άμυνα, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και τελικά έφτασε στην τελική επικράτηση, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στη δεύτερη σερί του ήττα.

Στο 36′ μεγάλο σουτ από τον Διαμαντίδη, με το οποίο έγραψε το 58-50 και ουσιαστικά “εκμηδένισε” τις ελπίδες του Ολυμπιακού για ανατροπή.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κακές επιθετικά, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει τα ριμπάουντ στην επανάληψη (39-39) και ευτύχησε στο δ’ δεκάλεπτο να τρέξει ένα επιμέρους 24-14 που του έδωσε σαφές προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός : Σχορτσανίτης 2, Μπράμος 9(3), Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17(3), Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 5(1), Γκουίν 3(1).

Ολυμπιακός : Χάινς 8, Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6(1), Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8(2).