Β Εθνική Βόλεϊ Ανδρών – Μεγάλη νίκη για τον Φίλιππο! (αποτελέσματα, βαθμολογία)

DSCN4686Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής Βόλεϊ πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, επικρατώντας στο ΔΑΚ Βικέλας του Αρχέλαου Κατερίνης με 3-0. Η ομάδα του Γρηγόρη Ορφανίδη, παρά τη μικρή διαφορά στα σετ, δεν πιέστηκε και παίζοντας έξυπνα πήρε την πολύτιμη νίκη και διατηρήθηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Παρά την απουσία των Γιδιώτη και Μπαντή, οι “ερυθροκίτρινοι” πήραν το “ροζ φύλλο” όντας ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 26-24 και παρά τις δυσκολίες τόσο στο μπλοκ όσο και στην άμυνα, η εμπειρία των παικτών του Φίλιππου μέτρησε στο τέλος και το 1-0 έδωσε άλλον αέρα στους παίκτες.

Αυτό φάνηκε στο δεύτερο σετ, όταν και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και παίρνοντας πόντους με όλους τους τρόπους επικράτησαν 25-21. Οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα στη συνέχεια, δυσκόλεψαν αρκετά τους παίκτες του Γρηγόρη Ορφανίδη, αλλά στο τέλος πήραν το σετ με 26-24.

Για τον Φίλιππο αγωνίστηκαν οι Ορφανίδης, Πρόιος, Κατσαέλης, Φωτόπουλος, Μανώλης, Ματσαρίδης, Κορωνάς, Ανδρεόπουλος.