Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 78-74

1084191Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τέταρτη ήττα του στο Top-16 της Euroleague από τη Φενέρμπαχτσε με 78-74 και χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεση του, ο οποίος πριν το παιχνίδι ένιωσε έντονους πόνους στο αριστερό γόνατο του και δεν αγωνίστηκε. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο Κώστας Σλούκας στα 36 δευτερόλεπτα έφερε τους “ερυθρόλευκους” στο -2 για να κάνει ο Μπο ΜακΚάλεμπ το 76-72. Ο Έλληνας γκαρντ μείωσε σε 76-74 (2/2 βολές), ενώ ο Κλέιζα διαμόρφωσε με δύο βολές το τελικό 78-74, καθώς ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Ο αγώνας:

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Μπιέλιτσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 3-0 και ο Μπογκντάνοβιτς, έπειτα από κλέψιμο σημείωσε το 5-0 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι Πειραιώτες και πάλι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι για να κάνει ο Πρέλτζιτς το 7-0 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 9-0, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 9-2. Ο Στράτος Περπέρογλου στο 4′ έκανε το 9-4 για να ανεβάσει την διαφορά στους επτά πόντους ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και πάλι (11-4). Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε σε 11-6, ενώ έπειτα από άστοχο σουτ δύο πόντων των Τούρκων ο Έλληνας φόργουορντ και πάλι έκανε το 11-8 στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 11-11 και ο ΜακΚάλεμπ έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (13-11). Ο Περπέρογλου ξανά σημείωσε το 13-13 και ο Ζόριτς με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 15-13 στο 7ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από εκείνο το σημείο κι έπειτα με τον Μπράιαντ Ντάνστον να ισοφαρίζει σε 20-20, 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους “ερυθρόλευκους” μπροστά στο σκορ με 21-22, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Κώστα Σλούκα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λίνας Κλέιζα πέτυχε το 24-22 και ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 24-24 στο 11ο λεπτό του ματς. Ο Πρέλτζιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (26-24). Ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 28-24 και ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 28-27. Ο Λίνας Κλέιζα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 30-27 για να καρφώσει ο Σέντρικ Σίμονς για το 30-29 στο 14′.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες

Ο Ομέρ Ονάν με καλάθι έκανε το 32-29 για τη Φενέρμπαχτσε, με τον Σίμονς να μην καταφέρνει να πετύχει καλάθι. Ο Πιέρ Τζάκσον δεν σημείωσε καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Τζαμάριο Μουν έκανε λάθος. Οι Τούρκοι δεν πέτυχαν καλάθι, όπως και ο Στράτος Περπέρογλου στη συνέχεια. Ο Λούκα Ζόριτς ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (34-29) και ακολούθησε φάουλ από τον Περπέρογλου. Ο Μουν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Λίνας Κλέιζα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού (36-29). Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 36-32 και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 37-32.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ρίχνει την διαφορά στους δύο πόντους για τον Ολυμπιακό (37-35), δύο λεπτά για το ημίχρονο, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κλέιζα έκανε το 39-35 και ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 39-27 στο 38ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπλάγκοτα Σέκουλιτς έκανε το 41-37 για να μειώσει με 1/2 βολές ο Γιώργος Πρίντεζης σε 41-38, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Σαβάς δεν μπορεί να σημειώσει καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Λοτζέσκι δεν καταφέρνει να σημειώσει καλάθι, με τον ημίχρονο να κλείνει στο 41-38 για τη Φενέρμπαχτσε.

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όπως άστοχη ήταν και η Φενέρμπαχτσε. Ο Κώστας Σλούκας έφερε τους Πειραιώτες στον πόντο (41-40) το 21ο λεπτό του ματς, με τον Μπο ΜακΚάλεμπ στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ. Ο παίκτης των Τούρκων με 1/2 βολές έκανε το 42-40 και ο Περπέρογλου στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Ο Κλέιζα με τρίποντο έκανε το 45-40 στο 22ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Γιώργος Πρίντεζης δεν κατάφερε στη συνέχεια, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σλούκα να σημειώσει καλάθι, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τη Φενέρμπαχτσε (47-40). Ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με τον ΜακΚάλεμπ να πετυχαίνει το 49-40 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Σίμονς με κάρφωμα μείωσε σε 49-42 για να κάνει ο Λούκα Ζόριτς το 51-42. Ο Πρίντεζης μείωσε σε 51-44 στο 24′, με τον Ομέρ Ονάν στη συνέχεια να αστοχεί. Ο Πρίντεζης μείωσε με εύστοχο σουτ τριών πόντων σε 51-47, με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο στο 25′.

Ξέφυγε η Φενέρ

Ο Λίνας Κλέιζα δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, όμως στη συνέχεια ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε φάουλ επάνω στον Λιθουανό. Ο Κλέιζα με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 54-47, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 56-47, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους εννέα πόντους. Ο Πέτγουεϊ στη συνέχεια έκανε επιθετικό φάουλ, με τον Μπιέλιτσα να πηγαίνει στη γραμμή των βολών, έπειτα από φάουλ του Αμερικανού του Ολυμπιακού.

Ο Μπιέλιτσα με 1/2 βολές έκανε το 57-47, αλλά οι Τούρκοι πήραν επιθετικό ριμπάουντ στο 27′. Η Φενέρμπαχτσε δεν σημείωσε καλάθι, αλλά και ο Μουν δεν θα ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων. Παρόλα αυτά, ο Λοτζέσκι πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 57-49. Οι Τούρκοι με τον ΜακΚάλεμπ πέτυχαν το 59-49, με τον Ολυμπιακό να μην σημειώνει καλάθι στην επόμενη φάση. Ο Λοτζέσκι αστόχησε στη συνέχεια, όπως και ο Πρέλτζιτς, με τον Ονάν να κάνει φάουλ στον Λοτζέσκι. Ο Ντάνστον μείωσε σε 59-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός με τον Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 59-53, αλλά ο Μαχμούτογλου με τρίποντο έκανε το 62-53 για τους γηπεδούχους. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 62-56, με τον Μπιέλιτσα να κάνει το 64-56 στο 32′. Ο Κόλινς κάνει φάουλ στον ΜακΚάλεμπ, με τον Μπογκντάνοβιτς να αστοχεί. Ο Μπιέλιτσα έκανε φάουλ, ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ δύο πόντων στη συνέχεια, αλλά και πάλι ο Μπογκντάνοβιτς δεν σημείωσε καλάθι.

Ο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 66-56 στο 34′. Ο Σλούκας με 1/2 βολές μείωσε σε 66-57 στο 35′, αλλά ο Μαχμούτογλου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 66-59 και ο Πρέλτζιτς σημείωσε το 68-59 στο 36′. Ο Πέτγουεϊ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως ο Σέκουλιτς έκανε φάουλ στον Ντάνστον στη συνέχεια. Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 68-60, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 70-60. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 70-62 και ο Κλέιζα έκανε το 72-62. Ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε σε 72-65, με τον ΜακΚάλεμπ στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ.

Ο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 74-65 και ο Μάντζαρης μείωσε σε 74-67 και ο Πρέλτζιτς αστόχησε σε σουτ δύο πόντων. Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 1:10” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Μάντζαρης, όμως στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα και ο Λοτζέσκι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 74-70. Ο Κλέιζα αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Μάντζαρης μείωσε σε 74-72. Ο ΜακΚάλεμπ έκανε το 76-72 στα 20” πριν το τέλος, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Σλούκας με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 76-74, με τις δύο ομάδες να περνάνε και πάλι μπροστά από τους πάγκους τους 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Ο Κλέιζα στα 13 δευτερόλεπτα πήγε στη γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες έκανε το 78-74. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σλούκας δεν σημειώσει καλάθι, με τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει τελικά το θετικό αποτέλεσμα και να φτάνει τις τέσσερις νίκες στο Top-16, όσες και οι “ερυθρόλευκοι”.