Εθνική ομάδα στίβου – Στην 7η θέση η Υφαντίδου

image2Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων Στίβου που γίνεται στο Ταλίν της Εσθονίας, με την ελληνική εθνική ομάδα να βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 151.4 βαθμούς. Πρωτη η Φινλανδία (161) και μετά Λευκορωσία (158,5), Νορβηγία (153).

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΣΕΓΑΣ:

«Την προσπάθεια της στο Πρωτάθλημα Ομάδων στο Ταλίν της Εσθονίας ξεκίνησε η ελληνκή ομάδα, με τους Έλληνες αθλητές να μπαίνουν με κέφι στον αγωνιστικό χώρο, παρά τη χαμηλή θερμοκρασία και τον δυνατό αέρα.

Η Ελληνική ομάδα πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις στην πρώτη μέρα των αγώνων, αποσπώντας βαθμούς όχι μόνο από τα ονόματα που έτσι κι αλλιώς ήταν φαβορί στα αγωνίσματα τους, αλλά και από πολλά νέα παιδιά που έδειξαν πως έχουν μέλλον στην ομάδα. Η ομάδα μας βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας με 151,5 βαθμούς πίσω από τις Φινλανδία (161), Λευκορωσία (158,5) και Νορβηγία (153).

Για περισσότερα από δέκα χρόνια κάνει την …ίδια δουλειά. Δίνει βαθμούς στην εθνική ομάδα σε όποια κατηγορία κι αν αυτή βρίσκεται. Ο Λούης Τσάτουμας έκανε το ίδιο πράγμα και στο Ταλίν, όπου ήταν νικητής στο μήκος με 8,25 μ., επίδοση που σημείωσε με ευνοϊκό άνεμο. Ο πρωταθλητής μας ξεκίνησε με 8,03 μ., στο τρίτο του άλμα “προσγειώθηκε” στα 8,12 μ., ενώ δεν εκτέλεσε το τέταρτο άλμα.

Με τους δώδεκα βαθμούς της νίκης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και η Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ, η οποία ανέβηκε πάνω από τα 4,55 μέτρα. Η αθλήτρια που φέτος ξεπέρασε τα 4,60 μ., θα συνεχίσει τους αγώνες της στη Γαλλία στις 27 Ιουνίου. Η Στεφανίδη ξεπέρασε με την πρώτη τα 4,10 μ., 4,25 μ., 4,35 μ., έκανε δύο άκυρα στα 4,45 μ. Και έπειτα ξεπέρασε με την πρώτη το 4,55 μ., ενώ δοκίμασε τις δυνάμεις της και στα 4,66 μέτρα.

Τρελά κέφια είχαν τα κορίτσια της 4Χ100 μ. των γυναικών με τις Μαρία Γάτου, Γεωργία Κοκλώνη, Ανδριάνα Φέρρα και Μαρία Μπελιμπασάκη να τερματίζουν πρώτες με 44.38 και πλέον έβαλαν πλώρη για το Ευρωπαικό Πρωτάθλημα της Ζυρίχης. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών οι Κουτσουκλάκης, Καλαμαράς, Δουβαλίδης και Κρεμμύδας ήταν όγδοοι με 40.36.

Σε φοβερή κατάσταση έδειξε πως ειναι ο Λυκούργος Τσάκωνας, που τερμάτισε δεύτερος στα 100 μ. με 10.22 με τον άνεμο να είναι θετικός πάνω από τα επιτρεπτά όρια (3,2). Ακόμη κι έτσι ο έμπειρος σπρίντερ έδειξε πως στην αυριανή κούρσα των 200 μ. είναι σε θέση να κυνηγήσει ένα νέο ατομικό ρεκόρ. Νικητής του αγώνα ήταν ο Νορβηγός Σαιντί Ντουρέ με 10.12.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, που ήταν τρίτη στη δισκοβολία με καλύτερη βολή στα 55,75 μ., από την τέταρτη και τελευταία της προσπάθεια. Η Αναγνωστοπούλου ξεκίνησε τον αγώνα της με 55,43 μ. και συνέχισε με 50,46 μ. και 53,58 μέτρα. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Λιθουανή Ζινάντια Σεντριούτε με το εξαιρετικό 65,83 μ. και στην δεύτερη η Ιρίνα Ροντρίγκεζ (Πορτογαλία) με 56,26 μ., επίδοση που ήταν μέσα στις δυνατότητες της αθλήτριας μας.

Κούρσα τακτικής έκανε ο Ανδρέας Δημητράκης και κατάφερε να πετύχει το στόχο του, που δεν ήταν άλλος από μια θέση ψηλά στην κατάταξη. Ο πρωταθλητής μας τερμάτισε τρίτος στα 1.500 μ. με 3.51.74, παρά το γεγονός ότι ταξίδεψε στο Ταλίν με την 8η επίδοση ανάμεσα στους μετέχοντες. Πολλούς βαθμούς έδωσαν οι δρόμοι μεγάλων αποστάσεων με την Αναστασία Καρακατσάνη να τερματίζει στην 5η θέσων των 3.000 μ. με 9.22.32 βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ.

Ο Μιχάλης Αναστασάκης στη δεύτερη συμμετοχή του στη διοργάνωση μπορεί να μην βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, όμως, κατέλαβε την 5η θέση με 68,30 μέτρα και συγκέντρωσε ικανοποιητικό αριθμό βαθμών.

Η έμπειρη Γεωργία Κοκλώνη έκανε τη δουλειά της, πήρε τη νίκη στην 1η σειρα των 100 μ. με 11.59 (4,4) και μοιράστηκε την 5η στο σύνολο με την Ιρλανδή Αμι Φόστερ, που σημείωσε τον ίδιο χρόνο στην 2η σειρά. Την καλύτερη επίδοση στην απόσταση σημείωσε η Εζινέ Οκμπαραέμπο (Νορβηγία) με 11.41 (2,5).

Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε στα 400 μ. εμπ. ο Γιάννης Λουλάς, που ήταν νικητής στην πρώτη σειρά με 51.75 και κατέλαβε την έβδομη θέση στο σύνολο. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, στο ντεμπούτο της με τα χρώματα της εθνικής ομδας, η Κατερίνα Δαλάκα τερμάτισε τρίτη στη σειρά της με 59.99 και βρέθηκε στην ένατη θέση της τελικής κατάταξης.

Ο Αντώνης Μάστορας ήταν από τα φαβορί για την πρώτη θέση και τους 12 βαθμούς, που θα έδιναν επιπλέον αέρα στην ομάδα μας, ωστόσο ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε να κάνει αυτό που μπορεί. Ο αθλητής έμεινε στα 2,10 μ. στο ύψος και χαμένες προσπάθειες στα 2,15 μέτρα και κατέλαβε την 7η θέση. Νικητής του αγώνα ηταν ο Μιχάι Ντονισά με 2,26 μέτρα.

Πολύτιμους βαθμους έδωσε ο έμπειρος Δημήτρης Γράβαλος στα 400 μ., που με 48.28 κατέλαβε την πρώτη θέση στη σειρά του και την 5η στο σύνολο. Στις γυναίκες η Αγνή Δερβένη ξεκίνησε δυνατά την κούρσα στα 400 μ. και κατάφερε να κρατηθεί μέχρι το τέλος της κούρσας στην τρίτη θέση με 54.78, που της έδωσε την έβδομη θέση στο σύνολο. Στα 5.000 μ. των ανδρών ο Δήμος Μαγγίνας ήταν όγδοος με 14.26.87, ενώ στη σφαιροβολία ο Γεράσιμος Θεοδώρου 11ος με 15,68 μέτρα. Το φετινό της ρεκόρ βελτίωσε η Μαρία Παρδαλού, καθώς τερμάτισε στα 3.000 μ. στιπλ σε 10.00.87 και κατέλαβε την όγδοη θέση στο αγώνισμα, πραγματοποιώντας αξιοπρεπή παρουσία. Κάτι ανάλογο ισχύει και για την Ελενα Φιλάνδρα, που ήταν 8η στα 800 μ. με 2.07.44 στην δεύτερη κούρσα της στα 800 μ., μετά την επιστροφή της στη δράση, από τη γέννηση του παιδιού της.

Η Νίκη Πανέττα δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό της με αποτέλεσμα να μείνει στην ένατη θέση έχοντας ένα έγκυρο άλμα στα 12,86 μέτρα. Στον ακοντισμό την Ελλάδα εκπροσώπησε η Σοφία Υφαντίδου, που τελείωσε τον αγώνα της στην έβδομη θέση με 51,77 μ. και δύο άκυρες προσπάθειες».