Δούκας – Φίλιππος Βέροιας (28-25) Πως διαμορφώνεται η βαθμολογία

doukas_bΒάσει της εικόνας των δύο ομάδων μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα και την βαθμολογική τους συγκομιδή ο Φίλιππος Βέροιας ήταν το μεγάλο φαβορί κόντρα στον ΑΣΕ Δούκα στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Ωστόσο στο κλειστό του Δαϊς ο Δούκας εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος και έδειξε μέσα στον αγωνιστικό χώρο μεγαλύτερη θέληση για να κερδίσει το παιχνίδι και το κατάφερε με 28-25.

Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην επίθεση του Φιλίππου, καταφέρνοντας να πετύχει εύκολα γκολ στην κόντρα, ενώ στην ανοιχτή άμυνα ο Δούκας με τους Ζαλώνη, Μπάγιο, Μισαηλίδη ήταν αρκετά ταχύτερος με αποτέλεσμα να σκοράρει με μεγάλη ευκολία.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό και προηγήθηκαν 16-11. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος προσπάθησε περισσότερο, αλλά ο Δούκας διατήρησε μέχρι το 45′ διαφορά ασφαλείας 4-5 τερμάτων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος έκανε την αντεπίθεση του, μειώνοντας σε 25-24, αλλά ο Δούκας έδειξε ψυχραιμία -παρά την απειρία των περισσοτέρων παικτών του- και στα κρίσιμα σημεία σκόραρε με τους Ζαλώνη, Μισαηλίδη, φτάνοντας στην σπουδαία νίκη. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη μετά από 4 σερί ήττες, ενώ ο Φίλιππος ηττήθηκε για 3η φορά στη σεζόν, έχοντας στην Αθήνα δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 28-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 8-5, 11-6, 12-8, 16-11 (ημχ.), 18-14, 20-15, 21-18, 25-21, 25-23, 28-25

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 8, Τζανιδάκης 1, Αϊβαλιώτης, Σύγγαρης, Μωραΐτης, Ηλιόπουλος, Μπραουδάκης Δ., Κάλλης, Μισαηλίδης 6, Ντούνης 3, Πάνου, Μπάγιος 5, Αραπακόπουλος 4, Λάγιος, Μπραουδάκης Ν., Κουμαραδέλης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 4, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Μπαντής 6, Αποστολίδης, Δραγκόλας 6, Ψωμιάδης, Κορωνάς Κ., Δεληγιάννης 3, Ντόβας, Σανίκης 3, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος 3.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτες: 4-1, Πέναλτι: 0/1-1/2