Πανσερραϊκός – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (3-2) Το νικητήριο γκολ ο Παπαστεργίου! (vid)

edf68870127fa02292aee88b653b53bf_LΑν και αγωνίστηκαν από το 59’ με δέκα παίκτες και τον αμυντικό Σιάκκα να εκτελεί χρέη τερματοφύλακα, τα «λιοντάρια» πήραν την εντός έδρας νίκη

Μπορεί το ξεκίνημα του Πανσερραϊκού να ήταν ιδανικό, καθώς προηγήθηκε με 2-0 πριν το 15’, αλλά έφτασε τελικά στη νίκη με άγχος και με παίκτη λιγότερο από το 59’. Το σκορ λοιπόν στο παιχνίδι με το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος άνοιξε στο 7’ ο Ρούτσης, ενώ στο 11’ ο Σουμουλίδης έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων στα «λιοντάρια».

Όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 51’ μείωσαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μαρκόπουλο, ενώ 8 λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι με τον Μπίμπη μάλιστα να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα. Έτσι, κάτω από την εστία του Πανσερραϊκού έκατσε ο Σιάκκας καθώς δεν υπήρχε τρίτος πορτιέρο στον πάγκο (ο Μπίμπης είχε αντικαταστήσει στην ανάπαυλα τον Παλιούρα). Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μαρκόπουλος που έφερε το ματς στα ίσια στο 63’. Τελικά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τον Παπαστεργίου πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το 3-2 να μένει ως το σφύριγμα της λήξης.

Πανσερραϊκός (Βασιλακάκης): Παλιούρας (46′ Μπίμπης), Δ. Τριανταφύλλου, Γαλακτερός, Σιάκκας, Βαοσκόπουλος, Ρούτσης, Τσιμίκας, Μουτεσίδης, Παπαστεργίου, Τάντιτς (46′ Ασλανίδης, 89′ Γκόγκας), Γαϊδαρτζής

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (Μουτάκης): Σουμουλίδης, Καρλόπουλος, Κουμπρόγλου (46′ Ταχματζίδης), Ελευθεριάδης, Φωτόπουλος Χ,. Κεφαλάς, Βλάχος, Σπυρίδης (46′ Μαρκόπουλος), Μουρατίδης (64′ Γεωργαντέλης), Τσίλογλου, Παυλίδης