Κύπελλο Χάντμπολ Γυναικών – Εκτός ημιτελικών η Μούρνου

ÍÅÁ ÉÙÍÉÁ - ÔÅÊÔÏÍ (EHF CUP ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2014-2015)Μετά από συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Νέα Ιωνία νίκησε 29-26 την Ορμή Λουξ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών.

Το ματς ήταν ντέρμπι με την πρωταθλήτρια Ελλάδος να ελέγχει το ματς και να προηγείται με 4 γκολ σχεδόν από την αρχή. Η ομάδα της Πάτρας ισορρόπησε και με την αλλαγή θέσης της Μίλασιτς κατάφερε να… ψαλιδίσει την διαφορά στο γκολ (19-18) 35′, να ισοφαρίσει και τελικά να περάσει και μπροστά (22-23) με τέρμα της Χατζηπαρασίδου στο 49′.

Η Νέα Ιωνία με σερί 3-0 έφυγε και πάλι στο +2 (25-23), ενώ αργότερα με τέρμα της Χρονοπούλου στο 58′ για το 28-25 «καθάρισε» το ματς. Για την ομάδα της Πάτρας σε πολύ κακή ημέρα βρέθηκε η τερματοφύλακας Μισαήλοβιτς που είχε 4 επεμβάσεις με ποσοστό κάτω του 10%!

«Η μεγάλη διακοπή, η αναβολή και τα λάθη με τους ορισμούς του αγώνα έκαναν κακό στην ομάδα μου. Παίζουμε σε ένα περίεργο πρωτάθλημα που έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια σε λίγους μήνες και μεγάλες διακοπές και είναι δύσκολο να βρεις ρυθμό. Εμείς βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά και θέλουμε να βελτιωνόμαστε. Συγχαρητήρια στην Ορμή και ειδικότερα στον Στέλιο Σεϊρεκίδη που έστησε πολύ καλά την ομάδα του», σχολίασε η προπονήτρια της Νέας Ιωνίας Σοφία Ναισίδου.

Από την πλευρά του ο τεχνικός της Ορμής Στέλιος Σεϊρεκίδης είπε: «Κάναμε ένα σπουδαίο ματς που πιστεύω να είναι η βάση μας για τα επόμενα παιχνίδια. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τα κορίτσια τα έδωσαν όλα».

Στα ημιτελικά η Νέα Ιωνία θα παίξει εκτός έδρας με τον Εθνικό Κοζάνης.

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ- ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-5, 10-6, 12-8, 15-11, 18-14 (ημχ.), 19-18, 21-19, 22-22, 23-23, 26-24, 29-26

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναισίδου): Κεπεσίδου, Αργυροπούλου, Μπράουερ 8, Παπανικολάου 3, Παπά 3, Κοντοστεργίου, Κοτσαμπουικίδου, Ζυγούρα, Χοτοκουρίδου, Ασλαμαζίδου, Κωστοπούλου, Χρονοπούλου 4, Τσάκαλου 7, Χρυσή 2, Ρόσου 2, Στουγιαννίδου.

ΟΡΜΗ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Χατζηπαρασίδου 6, Τσαουσίδου 1, Πολίτη, Καράγιωργα, Κουκουλομάτη, Στράτου 2, Μίλασιτς 8, Μούρνου 5, Καρέλα 4, Χατζηαγαπίδου, Θανοπούλου, Μισαήλοβιτς, Καγγελάρη.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τσάμος, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 3/4-3/4.