Ευρωλίγκα – Οι ελληνικές ομάδες δεν…πέφτουν εύκολα!

90dcb481a5355ebb38601a62f97f7b08_LΜετά τον Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη και μάλιστα να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four της Μαδρίτης, που κέρδισε με 73-71 την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ κι έκανε το 2-1 στην προημιτελική σειρά της Ευρωλίγκας.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 5-2 και 8-4, με τους Άντε Τόμιτς και Τόμας Σατοράνσκι, αλλά με το Γιώργο Πρίντεζη να τον οδηγεί επιθετικά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα σε 8-8, ενώ πέρασε και μπροστά με 13-10 με καλάθι και φάουλ του Μπράιαν Ντάνστον. Ωστόσο, ο Μάριο Χεζόνια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, με 18-15, ύστερα από διαδοχικά άστοχα σουτ των γηπεδούχων από την περιφέρεια. Το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη έδωσε ξανά τα «ηνία» στους Πειραιώτες (19-18), αλλά το καλάθι και φάουλ του Δημήτρη Αγραβάνη ήταν εκείνο που έβαλε… φωτιά στο ΣΕΦ (21-18). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν ισχνό προβάδισμα (26-23), και τα πάντα να είναι ανοιχτά.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με τον Οθέλο Χάντερ να διαμορφώνει το 30-25 και το Βασίλη Σπανούλη το 41-36. Το περιφερειακό σουτ του Μπρεντ Πέτγουεϊ έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (44-36), με το οποίο έκλεισε και το πρώτο μέρος.