Ποδόσφαιρο

Μπαράζ ανόδου Γ Εθνική – “Φωτιά” οι πρώτοι τέσσερις όμιλοι!

18baec61013c6d225104985f9d4125cc_XLΜία εβδομάδα απέμεινε για τους πρωταθλητές των Τοπικών Ενώσεων, για να προετοιμαστούν για το μίνι πρωτάθλημα που οδηγεί στην άνοδο στην Γ Εθνική κατηγορία και είναι χρήσιμο να θυμηθούμε ποιες συμμετέχουν στους τέσσερις ομίλους του βορρά, που παρουσιάζονται εξαιρετικά αμφίρροποι.

Αναλυτικά :

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Όλα έτοιμα για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική. Ο Νέστος Χρυσούπολης κατέκτησε το προηγούμενο Σάββατο (25/4) τον τίτλο στην ΕΠΣ Καβάλας. Υποβιβάστηκε το καλοκαίρι του 2014 στο πρωτάθλημα της ΕΠΣ Καβάλας και έθεσε ως μεγάλο στόχο την επιστροφή στα εθνικά πρωταθλήματα.

Ο Άρης Αβάτου είναι για 2η συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο πρωταθλητής στην ΕΠΣ Ξάνθης. Πέρυσι κατέκτησε τη 2η θέση στα μπαράζ ανόδου (πίσω από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης) και φέτος θα συμμετέχει εκ νέου στη διοργάνωση.

Η Δόξα Προσκυνητών κατέκτησε το πρωτάθλημα στην ΕΠΣ Θράκης. Με την ενίσχυση της στις μετεγγραφές του καλοκαιριού έβαζε φαρδιά πλατιά το όνομά της για υποψήφια για την πρωτιά και αυτό επιβεβαιώθηκε και με τη πορεία της όλη τη διάρκεια της σεζόν.

Τέλος, η ΑΕ Διδυμοτείχου θα εκπροσωπήσει την ΕΠΣ Έβρου στα μπαράζ της ΕΠΟ. Κατέκτησε τον τίτλο μετά από 13 χρόνια και ήταν το επισφράγισμα της προσπάθειας που έγινε από το καλοκαίρι.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Το τελευταίο κομμάτι του παζλ για τα μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική μέσω του 2ου ομίλου συμπληρώθηκε, με την Προσοτσάνη να μαθαίνει πως μετά την πρωταθλήτρια της ΕΠΣΜ (ΑΠΕ Λαγκαδά) και τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Σερρών (Απόλλωνα Παραλιμνίου), θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου που πήρε την 2η θέση στην ΕΠΣ Μακεδονίας και το εισιτήριο κερδίζοντας 1-0 τον Θερμαϊκό Θέρμης.

Το μίνι πρωτάθλημα θα ξεκινήσει την Κυριακή 10/5 και θα ολοκληρωθεί στις 31/5. Το πρόγραμμα του 2ου ομίλου είναι: