Football League – Το πανόραμα των play out (6η αγωνιστική)

ImageHandler (1)Πολύτιμη νίκη, την τρίτη του συνεχόμενη, πέτυχε ο Τύρναβος (1-0 τον Αιγινιακό) και πλέον… αναπνέει αέρα Football League, ενώ στο Νότιο όμιλο των play out, μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής, για μια θέση στην κατηγορία φαίνεται πως θα κοντραριστούν Παναιγιάλειος και Καλλιθέα.

Ο Ηρακλής Ψαχνών… ανέπνεε ως το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο το γκολ του Ιωαννίδη έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Αχαρναϊκό (1-1) και έτσι ξεκαθάρισε κάπως η κατάσταση στα play-out του Νοτίου ομίλου. Μετά την ισοπαλία αυτή, η ομάδα της Βέροιας παρέμεινε στο -5 από την Καλλιθέα και στην 5η θέση της βαθμολογίας, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Την ίδια ώρα, η Καλλιθέα έπαιρνε επίσης βαθμό στην έδρα της Ερμιονίδας (1-1), όμως παρότι διατήρησε τη διαφορά της από τον Ηρακλή Ψαχνών, έπεσε στο -3 από τον Παναιγιάλειο. Πλέον, οι δύο ομάδες που βρίσκονται στην 4η και 5η θέση θα κυνηγήσουν με νύχια και με δόντια όσες ελπίδες τους αναλογούν στα εναπομείναντα ματς.

Στο τελευταίο ματς του ομίλου, ο Παναιγιάλειος έκανε το χρέος του αν και αρκετά δύσκολα, παίρνοντας τη νίκη με 1-0 επί της Επισκοπής στο Αίγιο και σε συνδυασμό με τις ισοπαλίες στα άλλα δύο ματς κέρδισε σημαντικό έδαφος για την παραμονή του στην κατηγορία.

Στον όμιλο του Βορρά, ο Τύρναβος πήρε τεράστιας σημασία «διπλό» (0-1) επί του Αιγινιακού. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο «τρίποντο» στα play-out για τη θεσσαλική ομάδα που πλέον ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 11 βαθμούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, Αγροτικός Αστέρας και Ζάκυνθος έμειναν στο 0-0, με τον Αστέρα να δίνει στην Αναγέννηση την ευκαιρία να τον πιάσει στους 13β. (σ.σ. λόγω Πιερικού) και τους νησιώτες να πέφτουν αντίστοιχα στην 4η θέση.