Γ Εθνική – Άφησε εκτός Κυπέλλου την Καβάλα ο Νέστος!

nesta-604x351Ο Νέστος πήρε δίκαια την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΚ.

Ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν κατά πολύ καλύτερος από τον ΑΟΚ, που παρουσιάστηκε με πολλές ελλείψεις.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή επέβαλαν το ρυθμό τους και στο έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες. Ο ΑΟΚ απείλησε μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, έχοντας πολλούς παίκτες σε κακή μέρα.  Ο Ανυφαντάκης βλέποντας την αρνητική εικόνα στο πρώτο διάστημα του αγώνα, ανακάτεψε πολλές φορές την τράπουλα στη διάρκεια του αγώνα.

Ειδικά στην άμυνα, άλλαξε δυο φορές το σχηματισμό.  Πέρασε τον Σταματόπουλο στόπερ και πλάγιο το Δελή ενώ ο Μπαντάνης έπαιξε στην αριστερή πτέρυγα αλλά και στο πίσω από τον Κανούλα στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο. Ηταν από τους λίγους που διακρίθηκαν, όπως ο Κανούλας αλλά και ο Κυφωνίδης.

Οι παίκτες του ΑΟΚ έκαναν πολλά λάθη σε ατομικό επίπεδο. Αβίαστα λάθη.  Στο β` μέρος και αφού έπεσε κατσάδα στο ημίχρονο από τον Ανυφαντάκη, κάπως βελτιώθηκε η εικόνα.

Από την άλλη το συγκρότημα του Γιάννη Ισπυρλίδη, είχε πολύ καλό ρυθμό για 45 λεπτά, με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Νέστος θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς με τις ευκαιρίες που έχασε. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμό του αλλά και πάλι είχε τις φάσεις για ένα δεύτερο γκολ.

Ο ΑΟΚ τουλάχιστον στο β` μέρος πάλεψε μέχρι το τέλος ενώ στα πρώτα 45 λεπτά, δε βλεπόταν.

Σίγουρα δεν έπαιξαν πολλοί βασικοί, όμως περιμέναμε περισσότερα από παίκτες που θα παίξουν στο πρωτάθλημα.

Από το Νέστο, κορυφαίος ήταν ο Κούτεφ. Επίσης άρεσαν ο Χασάνογλου, ο Τσίτσης και ο Παπαδάτος.

Το φιλμ του αγώνα

5` Σουτ του Χασάνογλου λίγο άουτ.

7` Μόνος του, ο Σγκούρι, αστοχεί από πολύ καλή θέση.

10` Πάσα του Κούτεφ, πλασέ του Σγκούρι σώζει πάνω από τη γραμμή ο Μπάτζιος.

13` Κόρνερ Χασάνογλου, κεφαλιά Γαμβρέλη, αστοχεί από τα 3 μέτρα ο Σγκούρι.

32` Λάθος Γ. Παπαδόπουλου, ο Κούτεφ με ωραία πάσα βρίσκει τον Χασάνογλου, αυτός με πλασέ το 1-0.

34` Πάσα του Σγκούρι, πλασέ Χασάνογλου, σώζει ο Σταματόπουλος πάνω από τη γραμμή.

37` Σουτ του Κούτεφ, μόλις άουτ.

41` Σέντρα Γ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Κανούλα άουτ.

69` Ατομική προσπάθεια και πλασέ του Σγκούρι , άουτ.

86` Ο Μαχαιρούδης γυρίζει τη μπάλα, μόνος του ο Χασάνογλου, πλασάρει για να σώσει ο Κυφωνίδης με τα πόδια.

89` Φάουλ Γ. Παπαδόπουλου άουτ.

91` Κόρνερ Γ. Παπαδόπουλου, κεφαλιά του Μπάτζιου άουτ.

92` Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΑΟΚ. Φεύγει μόνος του ο Κανούλας και το σουτ από πλάγια θέση, εξουδετερώνει σε κόρνερ ο Καραβελίδης.

Νέστος Χρυσούπολης : Καραβελίδης, Παυλακάκης (61′ Στέρεφ), Γαμβρέλης, Σεφερίδης, Μπουλγούρας, Χασάνογλου, Τσίτσης, Παπαδάτος, Δεσύλας (67′ Μαχαιρούδης), Κούτεφ, Σγκούρι (70′ Γκατζολάρι).

Καβάλα : Κυφωνίδης, Μπαντάνης, Σταματόπουλος, Μπάτζιος, Δελής, Παπαδόπουλος Α. (65′ Νταμπανλής), Πτηνόπουλος, Παπαδόπουλος Γ., Παντελίδης, Μπλιός (46′ Θωμαΐδης), Μπρατσιάνι (38′ Κανούλας).