Απόλλων Κρύας Βρύσης – FC Σέρρες 1-1 / Μοιρασιά στην πρεμιέρα (Αποστολή : Βάλτος “Boys”+photos)

12059368_10153839259964245_451092669_o12032291_1249860231706643_781225186_n Ρεπορτάζ : Νίκος Πουλιόπουλος

Ένα πολύ δυνατό παιχνίδι (όπως αναμενόταν) παρακολούθησαν οι 300 περίπου φίλαθλοι που βρέθηκαν σήμερα (27/9) στο Δημοτικό Στάδιο Κρύας Βρύσης, για την πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Ο τοπικός Απόλλων, νεοφώτιστος στην κατηγορία, αντιμετώπισε την FC Σέρρες (πρώην Εθνικός Γαζώρου) που υποβιβάστηκε από τη Football League την περσινή περίοδο. Οι δύο ομάδες έπαιξαν για τη νίκη, δεν αγωνίστηκαν με σκοπιμότητες, ωστόσο πέρα των δύο τερμάτων σημειώθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες για να υπάρξει νικητής στη σημερινή αναμέτρηση.

Η νεανική ομάδα των φιλοξενούμενων, στο ρόστερ του οποίου βρίσκονται και αρκετοί ποδοσφαιριστές που στέφθηκαν πρωταθλητές πέρσι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ19, κατόρθωσε να προηγηθεί γρήγορα στο παιχνίδι και να αλλάξει τις ισορροπίες στη συνέχεια. Μάλιστα, το γκολ του Τρύφωνα Κασμερίδη (πρώην ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού) ήταν το πιο γρήγορο χρονικά σε όλη τη Γ Εθνική, συμπεριλαμβανομένου και του χθεσινού αγώνα στη Ζάκυνθο όπου το τέρμα του Κανάρη Νενήτων σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

12059290_10153839260114245_361398758_o 12076739_10153839260134245_614480535_o

Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στους “κυανόλευκους”, που πρόσεξαν πιο πολύ τη μεσοαμυντική τους λειτουργία, παίζοντας ενίοτε στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι, που φέτος παρουσιάζουν ένα μεστό και συγκροτημένο σύνολο, προσπάθησαν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών να φέρουν το ματς στα ίσια, ωστόσο το σουτ του δραστήριου Καρυπίδη προσέκρουσε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν χωρίς κάτι το αξιόλογο, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και προσπάθειες με εκατέρωθεν κινήσεις τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε η φάση του αγώνα, που αν είχε διαφορετική κατάληξη, θα άλλαζε άρδην το τελικό αποτέλεσμα. Η εντυπωσιακή επέμβαση του Χρήστου Παπαδόπουλου στο σουτ του Νικολίτσα, κράτησε τους γηπεδούχους στο παιχνίδι και κρίνοντας από την εξέλιξη στα επόμενα λεπτά, ήταν πολύ κρίσιμη.

12043790_10153839262549245_1257567603_o 12062887_10153839262214245_1906153900_o

Κι αυτό γιατί τρία λεπτά αργότερα ο Μπρέγκου εκτέλεσε το φάουλ, ο Ίβιτς έπιασε αρχικά την κεφαλιά και ο Παναγιώτης Κίτσας βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο στο δεξί δοκάρι της εστίας και με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαχταρλίεφ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Δύο λεπτά αργότερα (60′) ο Απόλλων είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή, όταν ο Καρυπίδης έπιασε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το αριστερό δοκάρι του Μπαχταρλίεφ.

12059292_10153833761779245_896023453_o Φωτογραφία : Δημήτρης Λαζόπουλος

Η φάση αυτή ήταν η τελευταία ουσιαστική που σημειώθηκε στο παιχνίδι, καθώς στο ημίωρο που απέμεινε, δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αξιώσεων. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η FC Σέρρες έδωσε περισσότερο βαρύτητα στην αμυντική της λειτουργία και κατάφερε να κρατήσει μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τσιτσανούδης, με βοηθούς τους κ.κ. Νίκζα και Μάνο από την ΕΠΣ Λάρισας.

12059207_10153839259969245_806964620_o 12059858_10153839260064245_2006162727_o

Απόλλων Κρύας Βρύσης (Νίκος Παπανώτας) : Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Γ. (78′ Σέρα), Παπαδόπουλος Σ., Μπρέγκου, Βοτάρης, Κίτσας, Καρυπίδης (85′ Χατζηστεφάνου), Πετρίδης, Ίβιτς, Νύρλος, Γκελοσάνι (35′ λ.τ. Σιδηρόπουλος)

FC Σέρρες (Άκης Βάβαλης) : Μπαχταρλίεφ, Γεωργιάδης, Αγγελίδης, Κασμερίδης, Μερεσιώτης, Καραγιαννίδης, Νικολίτσας, Κούτλας (75′ Πολυζωΐδης), Βλάχος, Παπαβασιλείου (60′ Κατσαρός)

*δείτε αύριο τα στιγμιότυπα, τις δηλώσεις αλλά και την παρακάμερα της αναμέτρησης!