Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

ΑΣ Ειρηνούπολης – ΦΑΣ Νάουσα 0-1 (photos+vid)

12076902_10205877270554256_1852432889_n

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια των τελευταίων ετών παρακολούθησαν οι 350 θεατές που βρέθηκαν σήμερα στο συννεφιασμένο Αγγελοχώρι, για να παρακολουθήσουν τον πρόωρο κατά πολλούς τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών.

Σε ένα πολύ επεισοδιακό παιχνίδι, με δύο αποβολές για τους φιλοξενούμενους, νεύρα, πολλές διακοπές για μαρκαρίσματα και ελάχιστες φάσεις ο ΦΑΣ Νάουσα πήρε σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού και καθίσταται αυτόματα φαβορί για την κατάκτηση του.

Η ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά επανέλαβε την περσινή επιτυχία στα ημιτελικά όταν προκρίθηκε στην παράταση (1-2) αν και στο σημερινό παιχνίδι έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερο από το ημίωρο. Κι αυτό γιατί μετά από ένα μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου, ο ρέφερι κ. Μελτζανίδης έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Σωκράτη Λαμπριανίδη, αυτός αντέδρασε και είδε την απευθείας κόκκινη με αποτέλεσμα να ακολουθήσει…πανζουρλισμός.

Οι “κυανόλευκοι” διαμαρτυρήθηκαν έντονα, ακούστηκαν κάποια…γαλλικά προς τον ρέφερι και ακολούθησε δεύτερη απευθείας κόκκινη κάρτα στον Βαγγέλη Αβραμόπουλο, ο οποίος επίσης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το παιχνίδι διακόπηκε για τέσσερα περίπου λεπτά και όταν κατευνάστηκαν τα πνεύματα, συνεχίστηκε με το σαφές αριθμητικό πλεονέκτημα για τους πρωταθλητές.

12067336_10205877391757286_475874172_n

Όπως ήταν φυσιολογικό, η ζυγαριά έγειρε προς τους γηπεδούχους, που έκλεισαν τους αντιπάλους στα καρέ και δημιούργησαν πολλές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Ιωακειμίδη. Ωστόσο, παρά το ντεσαβαντάζ, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σε μια από τις ελάχιστες φάσεις που τους παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι να φτάσουν στο γκολ και να δώσουν τεράστιο ενδιαφέρον στα εναπομείναντα λεπτά. Το τέρμα ήταν εντυπωσιακό σε εκτέλεση και φέρει την υπογραφή του Γιώργου Πατατούκα ο οποίος με δυνατό σουτ από τα 30 περίπου μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η εξέλιξη αυτή έδινε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και πλέον οι γηπεδούχοι ήταν αναγκασμένοι να ρισκάρουν και να πιέσουν για να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση.

Όντως, οι παίκτες του Γιάννη Μαντζιαρίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ενώ και η είσοδος του Δημήτρη Πετκάκη στον αγώνα έδωσε νέα πνοή μεσοεπιθετικά.

12042226_10205877607322675_275280317_n

Η άμυνα του ΦΑΣ όμως κρατούσε γερά όσο περνούσε η ώρα και παρά τις εκατέρωθεν επιθέσεις από πλευράς γηπεδούχων, ο χρόνος “δούλευε” υπέρ τους. Μάλιστα,

Στο 82′ ο Γρηγόρης Αργυρίου σημάδεψε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το δοκάρι του Ιωακειμίδη, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να πετάγονται σαν…ελατήρια στην εξέδρα, για τη μεγάλη φάση στο πιο κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης.

Τα υπόλοιπα 12 λεπτά περίπου ήταν πολύ δραματικά, με τη μπάλα να κινείται μόνιμα εκτός και εντός της μεγάλης περιοχής του Ιωακειμίδη, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΦΑΣ, οι παίκτες του οποίο αμύνθηκαν μαζικά όπως ήταν αναμενόμενο.

12083913_10205877601242523_982912425_n

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παζαρτζικλή, Μοσχόπουλο Χ.

ΑΣ Ειρηνούπολης : Σταματέλος, Αργυρίου, Συμεωνίδης Χ., Πίτος, Βαλδήρ (58′ Πετκάκης), Γιαουτζής, Κουκουράκης (69′ Τζεϊρανίδης), Γασπαράτος, Έξαρχος, Καρυπίδης (46′ Τσιούπρος).

ΦΑΣ Νάουσα : Ιωακειμίδης, Ηλιάδης, Ζούρκος, Περηφανόπουλος, Συμπεθέρης, Σαρηγιαννίδης, Αβραμόπουλος, Πατατούκας (46′ Μουρίκι), Βλαχοδήμος Α. (82′ Βλαχοδήμος Ζ.), Καφές (90+1′ Παπατάνος), Λαμπριανίδης.