Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 64-70

1321780Ο κυρίαρχος Παναθηναϊκός επέστρεψε με εμφατικό τρόπο! Έκανε περίπατο στο ΣΕΦ απέναντι στον κακό Ολυμπιακό (64-70) και βάζει πλώρη για άλλη μια κούπα.

Ένα μεγάλο ξέσπασμα και σερί 15-0 στην τέταρτη περίοδο ήταν αρκετό ώστε οι φιλοξενούμενοι να κυριαρχήσουν στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ και να προκριθούν στην 4άδα του Κυπέλλου, ώστε να παραμείνουν στο κυνήγι άλλου ενός τίτλου, σε ένα παιχνίδι γενικά κακό, ειδικά από πλευράς Ολυμπιακού, αλλά με έναν ουσιαστικό Παναθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες φάνηκε από την αρχή πως είναι… σφιγμένες, καθώς ο ρυθμός ήταν χαμηλός και κυριάρχησαν οι δυνατές άμυνες. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά (8-2, 2:30’’), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε για το 8-9 (6’), την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν επτά λεπτά χωρίς καλάθι. Παρά την παροιμιώδη αστοχία από το τρίποντο (2/15 στο πρώτο 20λεπτο), ο Πρίντεζης τους διατήρησε μπροστά (18-14, 13’). Από την άλλη πλευρά, ο Φελντέιν ήταν η πιο σταθερή «πράσινη» λύση και οδήγησε για σερί 7-0 (18-21, 15’), ενώ υπέγραψε και την ισοπαλία της ανάπαυλας (26-26).