Μπάσκετ – Νίκη για ΠΑΟΚ, ήττες στα σημεία για ΑΕΚ και Άρη

vasileiadisΟ ΠΑΟΚ πήρε το… θρίλερ της πρεμιέρας, καθώς χάρη στην ψυχραιμία του Βασιλειάδη από τη γραμμή των βολών νίκησε την Ζολνόκι στην Πυλαία (72-69).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έβαλε… δύσκολα στον εαυτό της, αφού δεν μετουσίωσε όπως έπρεπε το εκρηκτικό ξεκίνημα, αλλά εν τέλει υπέταξε δύσκολα την μαχητική Ζολνόκι. Ντούβνιακ (17π.) και Τέπιτς (16π.) ήταν οι επιθετικές… αιχμές του αγχωμένου ΠΑΟΚ, ο οποίος στο φινάλε πήρε αυτά που ήθελε από τον κακό, αλλά ψύχραιμο από τις βολές, Κώστα Βασιλειάδη (7π., με 1/7 τρίποντα, αλλά 6/6 βολές).

Πάντως, ο ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα ο Ντούβνιακ ξεκίνησαν… καυτοί! Στο 3′ το ταμπλό έγραφε 11-0, με οκτώ πόντους του Σέρβου, με τους γηπεδούχους να δείχνουν έτοιμοι να μετατρέψουν το ματς σε περίπατο, αφού έφτασαν και στο +18 στο 8′ (24-6). Εκεί ήρθε η (πρώτη) απάντηση των φιλοξενούμενων, που συμμάζεψαν την άμυνά τους και με δικό τους σερί 11-0 επανήλθαν (24-17, 12′). Αυτή η προειδοποίηση έφερε το «ασπρόμαυρο» 6-0 (30-17), αλλά οι δύο αντίπαλοι πήγαν στην ανάπαυλα με +5 για τον ΠΑΟΚ (37-32), προμηνύοντας μάχη στην επανάληψη.

Οπερ και εγένετο, καθώς το 42-32 του 21:30” μετατράπηκε με επιμέρους 3-14 στο πρώτο ουγγρικό προβάδισμα (45-46, 25′) από το κρεσέντο του Κραφτ. Ο «δικέφαλος» παρασύρθηκε από το γρήγορο παιχνίδι της Ζολνόκι και το ματς απέκτησε χαρακτηριστικά… θρίλερ. Οι πόντοι έμπαιναν με το σταγονόμετρο και οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +2 χάρη σε καλάθι του Χάτσερ (54-52).

περισσότερα για τον ΠΑΟΚ στο sdna.grloukasO Mαυροκεφαλιδης έκανε αδιανόητα πράγματα (42 π., 9 ριμπ.), αλλά ο διαιτητής Κόντε είδε φάουλ του Παπαντωνίου στην τελευταία άμυνα και η ΑΕΚ ηττήθηκε σε ματσάρα από την Κράσνι με σκορ 96-94.

Σε ένα ματς που διεκόπη για λίγα λεπτά, λόγω ρίψης αντικειμένων από την εξέδρα, και αποτέλεσε μια σπουδαία μονομαχία ανάμεσα σε Μαυροκεφαλίδη (42 π.) και Μίτσελ (39 π.) οι Ρώσοι πήραν τη νίκη, ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Eurocup, αλλά οφείλουν μεγάλο μέρος της νίκης τους στον διαιτητή Κόντε που εφηύρε φάουλ του Παπαντωνίου στον Ματεϊούνας. Ο Μιλόσεβιτς ευστόχησε στο καλάθι της ισοφάρισης, αλλά αυτό ήταν εκπρόθεσμο.

Με «όπλο» την εξαιρετική αμυντική λειτουργία των πρώτων λεπτών, η «Ενωση» προηγήθηκε με 8-2 στο 4′. Αξιοποιώντας το μπόνους των βολών που είχε απο νωρίς και με μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη, η ΑΕΚ διατηρούσε τη διαφορά (14-7, στο 7′), αλλά δύο τρίποντα του Μίτσελ επέτρεψαν στους Ρώσους να… επιστρέψουν για τα καλά. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ρώσους να έχουν τον ελέγχο και να προηγούνται με 14-18 χάρη σε σερί 0-11.

Παπαντωνίου και Μαυροκεφαλίδης (13 π. στο 15′) ανέλαβαν να… αφυπνίσουν την ομάδα τους και με καλάθια τους ισοφάρισαν σε 23-23. Οι παίκτες του Σάκοτα «παρέσυραν» και τον κόσμο και με κάρφωμα του Μιλόσεβιτς διαμορφώθηκε το 30-27. Ωστόσο, ο Ντι Τζέι Κούπερ βρήκε ρυθμό, ευστόχησε σε δύο τρίποντα και με μια ασίστ επέτρεψε στον Μίτσελ να γράψει το 34-38. Τα μακρινά σουτ συνεχίζονταν για τους Ρώσους που έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων (37-43), την ώρα που η ΑΕΚ δεν διατήρησε σε υψηλά στάνταρ την άμυνά της μετά τα πρώτα λεπτά.

Με ένταση και δύο τεχνικές ποινές (σ.σ. μία σε κάθε ομάδα) ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης συνέχισε να κυριαρχεί (19 π. στο 23′). Ο Σάκοτα μείωσε σε 46-48 και ο Ουόρεν έδωε προβάδισμα με σουτ τριών πόντων. Και πάλι, όμως, οι Ρώσοι είχαν τις λύσεις (49-54), ενώ με πέντε σερί πόντους του Μίτσελ διεύρυναν σημαντικά τη διαφορά (52-61). Το σχήμα με Καλαμπόκη και Παπαντωνίου λειτούργησε μέχρι ενός σημείου, αλλά η Κράσνι κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (60-68) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

περισσότερα για την ΑΕΚ στο sdna.gr

cd37677e22985707c95a55bbeeafe974_LΤραμπζνοσπόρ – Άρης  74-71

Ο Άρης ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην Τουρκία, με 74-71, από την Τραμπζονσπόρ του Νέναντ Μάρκοβιτς, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Eurocup.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ισοφάρισαν σε 64-64 τρία λεπτά πριν το τέλος, βρέθηκαν στο -1, 68-67, 1.21” πριν τη λήξη, αλλά οι Στιπάνοβιτς (19π.) και Χάρντι (14π.) έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα η ομάδα τους, με τη στατιστική να δείχνει ένα ισορροπημένο παιχνίδι σε όλους τους τομείς. Ο Τζερέλ Μακ Νιλ με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη, ο Τζαμέλ Χάγκινς πέτυχε 14 πόντους (7ρ.), ενώ από 12 πέτυχαν οι Ουάιτ (9ρ.) και Ουότερς (8 ασίστ).

Με αλλαγές στην πρωτοπορία κύλησε για τις δύο ομάδες η πρώτη περίοδος. Χάγκινς και ΜακΝιλ σημείωσαν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα για τον Άρη που είχε ελαφρά υπεροχή στα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο (9 έναντι 6 της Τραμπζονσπόρ), διάστημα στο οποίο, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε 5/14 δίποντα (35%). Ο Μούρος με μία βολή διαμόρφωσε το 10-13, η Τραμπζονσπόρ ανέκτησε το προβάδισμα 15-14 με τον Ντάριους Τζόνσον Όντομ. Ο Σίμτσακ διαμόρφωσε το 15-16 για να βρει η ολοκλήρωση της 1ης περιόδου την τουρκική ομάδα να προηγείται, 17-16, με καλάθι του Ντουάιτ Χάρντι. Ο Σερτάκ Σανλί… μπήκε «καυτός» στη 2η περίοδο και με 5 σερί δικούς του πόντους, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +6, 22-16. Έκτοτε και μέχρι το ημίχρονο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ακολουθούσε στο σκορ. Η τουρκική ομάδα πίεσε στην άμυνα, ο Στιπάνοβιτς έφτασε τους 11 πόντους στο ά μέρος, από 7 μετρούσαν οι Σανλί και Τζόνσον, ενώ ο Κινσεϊ εκτός από 6 πόντους μάζεψε και 7 ριμπάουντ. Ο Οκόρο Ουάιτ είχε 6 ριμπάουντ για τον Άρη που έδειχνε δυσκολία να βάλει την μπάλα στο καλάθι, για το 37-31, στο 20΄ με δίποντο του Κίνσεϊ.

Ο Χάρντι εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους, κάνοντας το 43-34 στο 23’30”, με τον Μακ Νιλ να μειώνει σε 47-44 με ανάποδο λέι απ. Ο Αμερικανός σκόρερ, μαζί με τον Κοέν και τον Τζερέλ ΜακΝιλ μείωσαν σε 50-49, όμως η ομάδα της Τραπεζούντας με σερί 5-0 προηγήθηκε 55-49, στο 30′. Με τον Ξανθόπουλο να κάνει 3 κλεψίματα στις αρχές της 4ης περιόδου ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουάιτ διαμόρφωσε το 57-58 στα 7’12” για τη λήξη. Η Τραμπζονσπόρ πήρε και πάλι προβάδισμα, 64-60, αλλά Χάγκινς και Ουάιτ ισοφάρισαν σε 64-64 στο 37ο λεπτό. Ο Στιπάνοβιτς διαμόρφωσε το 70-67, αλλά ο Κοέν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 27″, όταν αστόχησε ελεύθερος για τρεις πόντους. Με 4/4 βολές του Ντουάιτ Χάρντι η ομάδα της Τουρκίας μπήκε με το δεξί στο EuroCup, 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-31, 55-49, 74-71

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Σανλί 9, Καντάν 4, Χάρντι 14 (2), Βελίτσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίνσεϊ 9 (1), Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Τοζ, Στιπάνοβιτς 19, Κούλιγκ 4

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 12 (2), Γουότερς 12, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 8, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 15