ΓΑΣ Κοπανού – ΦΑΣ Νάουσα 2-2 (photos)

12165663_10206962372871267_958166031_n

Απίστευτο ματς στον Κοπανό, όπου ο τοπικό ΓΑΣ κατάφερε να διακόψει το σερί νικών του ΦΑΣ Νάουσα και να φέρει το ματς στα ίσια μετά το 0-2 του ημιχρόνου.

Μπροστά σε 300 και πλέον θεατές, που έγιναν μάρτυρες ενός υψηλού επιπέδου παιχνιδιού και με δραματική εξέλιξη, ΓΑΣ Κοπανού και ΦΑΣ Νάουσα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2, σε ένα ματς με πολλές δυνατές μονομαχίες και εντυπωσιακές φάσεις.

Οι “κυανόλευκοι” είχαν την πρώτη απώλεια μετά από τέσσερα ματς πρωταθλήματος και δύο κυπέλλου ενώ η ομάδα του Γιώργου Σγούρδα (που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του) απέσπασε την τρίτη της ισοπαλία, τη δεύτερη με σκορ 2-2.

12166686_10206962372271252_1696338431_n

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν από το πρώτο λεπτό την αντίπαλη ομάδα και έδειξαν πως για ακόμη ένα παιχνίδι έχουν τον τρόπο να δημιουργήσουν προβλήματα στον αντίπαλο.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 10ο λεπτό, η κεφαλιά όμως του Δημήτρη Καφέ πέρασε λίγα εκατοστά από το δοκάρι του Αντιφάκου. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σαρηγιαννίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Νίκου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως εξοστρακίστηκε από το δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Καλή φάση για τον ΦΑΣ και στο επόμενο λεπτά, σε κεφαλιά του Καφέ και πάλι, με τον ΓΑΣ να καταγράφει το πρώτο καλό σουτ με τον Σπανό στο 15ο λεπτό.

Στο 18′ ήρθε το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης, με σκόρερ τον Τρύφωνα Νίκου ο οποίος με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Αντιφάκο και εκμεταλλεύτηκε την πάσα “πάρε-βάλε” του Δημήτρη Καφέ.

12170502_10206962372071247_1792758156_n

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, ρίσκαραν περισσότερο ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Ιωακειμίδη. Μάλιστα, δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα λίγο πριν την ανάπαυλα, με “δράστη” αυτή τη φορά τον Αδάμ Βλαχοδήμο ο οποίος με κεφαλιά “έγραψε” το 0-2 σε ένα πολύ καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από τη συγκεκριμένη εξέλιξη και το απέδειξαν περίτρανα στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι αλλαγές του Τζιβάρα και Στογιάννη, σε συνδυασμό με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Βασίλη Σιδηρόπουλου, έδωσαν πνοή στους “κιτρινόμαυρους” οι οποίοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν με ένα τετράλεπτο – “φωτιά, να φέρουν το ματς στα ίσια.

Αρχικά στο 68′ ο Πέτγαζλης εκτέλεσε γρήγορο το πλάγιο στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μπούφι έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα κάτω από τον Ιωακειμίδη και στη συνέχεια στα δίχτυα.

12166372_10206962371391230_1276369266_n

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους “κυανόλευκους”, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μάκης Σπανός εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Βασίλης Σιδηρόπουλος πήδηξε στην πορεία της μπάλας και με καρφωτή κεφαλιά “έγραψε” το 2-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της ομάδας.

Τα επόμενα 30 περίπου λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις, το παιχνίδι έχασε σε ρυθμό, απόλυτα φυσιολογικό ωστόσο καθώς από πλευράς ΓΑΣ επιλέχτηκε η ενίσχυση του κέντρου με στόχο τη διατήρηση των κεκτημένων και από τον ΦΑΣ κυριάρχησε η απογοήτευση για την εξέλιξη του ματς, με αποτέλεσμα να μην καταγραφεί καμία σημαντική ευκαιρία στο διάστημα αυτό. Παρά τις αλλαγές των Τασιώνα και Πατατούκα (που αγωνίστηκε χωρίς να έχει ξεπεράσει πλήρως τη θλάση) δεν άλλαξε τίποτα και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της συνάντησης, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Μαρόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Κωστούλη και Ιασωνίδη

Το ρεπορτάζ του ΓΑΣ Κοπανού είναι μία προσφορά του…

XATZH

ΓΑΣ Κοπανού : Αντιφάκος, Κελέσμητος, Σιδηρόπουλος Θ., Χαραλαμπίδης, Κατσουγιαννόπουλος, Μπούφι, Ντόγος (46′ Στογιάννης), Κοσμίδης (46′ Τζιβάρας), Σπυρίδης (61′ Σιδηρόπουλος Β.), Σπανός, Πέτγαζλης.

ΦΑΣ Νάουσα : Ιωακειμίδης, Παπατάνος (83′ Πατατούκας), Βλαχοδήμος Ζ., Ζούρκος, Περηφανόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Μουρίκι, Συμπεθέρης, Νίκου (76′ Τασιώνας), Βλαχοδήμος Α., Καφές.

*φωτ. από τη σελίδα FAS NAOUSSA – ΦΑΣ ΝΑΟΥΣΑ (Η ΕΠΑΝΙΔΡΥΣΗ)