ΑΣ Ειρηνούπολης – Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων 3-0 (φωτ)

12181901_464487337088697_2041621855_n

Χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε 2-0 και έβαλε στέρεες βάσεις για τη νίκη, ο ΑΣ Ειρηνούπολης επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων και διατήρησε τη διαφορά του ενός βαθμού από τον πρωτοπόρο ΦΑΣ Νάουσα.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζιαρίδη, με σκόρερ τον Δημήτρη Τσιούπρο που σημείωσε δύο τέρματα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και με ένα αποτελεσματικό πρώτο ημίχρονο, έφερε το ματς στα μέτρα του χωρίς να συναντήσει μεγάλη αντίσταση.

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” αγωνίστηκαν για ένα ακόμη παιχνίδι με πολλές απουσίες κυρίως λόγω τραυματισμών αλλά και χωρίς τον Κώστα Χαλβατζή που ήταν τιμωρημένος. Οι περιπτώσεις που επισκέφτηκαν τα καρέ του Σταματέλου ήταν ελάχιστες και σ αυτό έπαιξε ρόλο και η καλή ανασταλτική λειτουργία των πρωταθλητών, που έκλεισαν καλά τους χώρους.

Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε στο 25ο λεπτό ο Δημήτρης Τσιούπρος, ο οποίος δέχτηκε τη σέντρα ακριβείας από τον Χάρη Συμεωνίδη και με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μουσκεφτάρα για το 1-0.

12170240_464487793755318_820348572_n 12178195_464487767088654_1022602100_n

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αντώνη Κουκουράκη να χριστεί σκόρερ, όταν ο Έξαρχος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, προτίμησε όμως να τη “σπάσει” στον αμαρκάριστο συμπαίκτη του και αυτός με πλασέ σε κενή εστία “έγραψε” το 2-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να κυκλοφορούν περισσότερο τη μπάλα χωρίς να ρισκάρουν περισσότερο και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με περισσότερα ρίσκα να βγουν στην επίθεση.

Στο 82′ το δυνατό σουτ του Πετκάκη εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο Μουσκεφτάρας και στο 84′ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 για τον ΑΣ Ειρηνούπολης, ένα τέρμα που προήλθε από ωραία ατομική προσπάθεια του Γιαουτζή και ιδανικό τελείωμα από τον Τσιούπρο.

Να σημειώσουμε πως με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Δημήτρη Σούρλας, που επέστρεψε μετά από δύο μήνες περίπου από τον ΑΟ Καρδίας όπου είχε μεταγραφεί αλλά και ο Βασίλης Ακρίβος, που φόρεσε και πάλι τη φανέλα του Μέγα Αλέξανδρου μετά από απουσία 8 μηνών λόγω τραυματισμού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Ασβεστάρα και Παρασίου.

Το ρεπορτάζ του Μέγα Αλέξανδρου Τρικάλων είναι μία προσφορά του…

output_uvVQXs Χωρίς τίτλο

ΑΣ Ειρηνούπολης : Σταματέλος, Συμεωνίδης Χ., Αργυρίου, Τενεκετζής, Συμεωνίδης Γ., Πετκάκης, Γιαουτζής, Κουκουράκης (84′ Τερζής), Τσιούπρος, Γασπαράτος (58′ Παπαδόπουλος Λ.), Έξαρχος (86′ Παπαϊωάννου).

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων : Μουσκεφτάρας, Σερμπίνης, Αθανασιάδης, Βελικούδης (62′ Μητσιώτης), Σαλτουρίδης, Μηνούδης Α., Σούρλας, Παντριάς, Ντάμτσιος, Δρομπουλιανούδης (77′ Ελευθεριάδης), Ακρίβος.