Λιβαδειά – Φίλιππος Βέροιας 72-67

6489cb4e35e6273902967d50b104e32a_LΤην ήττα γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας από την Λιβαδειά με σκορ 72-67 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας μπάσκετ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (19-17 στο 13′ και 37-34 στο 20′). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος ανέβασε τον ρυθμό του και κατάφερε να προηγηθεί στο 28′ με 47-53 και στο 36′ με 59-62.

Όμως στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Λιβαδειάς όντας πιο ψύχραιμη έβαλε τα κρίσιμα καλάθια και πήρε την νίκη με 72-67.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Φιλίππου ο Nikola Otovic με 18 πόντους και οι Ναούμης, Κασαμπαλής με 9.

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-34, 49-53, 72-67

Λιβαδειά (Μάγειρας): Βουκαντίνοφ 6, Ντακούλιας 9 (1), Τερματζίδης 1, Βούλγαρης 2, Γκαγκαλούδης 27 (2), Μαχαίρας 9, Καλαμπάκας 9 (1), Δημητριάδης 9 (2), Μαράντος, Χάλαρης, Σταύρου

Φίλιππος (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τόζιος 8, Οικονομόπουλος 7 (1), Τόκας, Κυριάκου, Δεληγιώργης 8 (2), Ότοβιτς 18 (1), Ναούμης 9, Κασαμπαλής 9, Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 8, Πεχλιβάνος

Δημήτρης Γκίμας : “Στο τέλος χάσαμε τη συγκέντρωση μας”

Ο προπονητής Δημήτρης Γκίμας μετά το τέλος του αγώνα με την Λιβαδειά μίλησε στο Filipposbc.gr. Αναλυτικά τα όσα δήλωσε : “Κάναμε ένα αρκετά καλό παιχνίδι με συγκέντρωση και υπομονή. Δυστυχώς όμως από τα μισά του τετάρτου δεκαλέπτου η ομάδα έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και μαζί και το παιχνίδι.

Σε αυτό επίσης συντέλεσε και αποβολή η δική μου και του συνεργάτη μου από τους διαιτητές. Έτσι η ομάδα για σχεδόν τέσσερα λεπτά ήταν χωρίς προπονητή. Θεωρώ ότι το παιχνίδι ήταν το καλύτερο μας μέχρι σήμερα. Έχουμε όμως πολλά περιθώρια βελτίωσης. Το επόμενο παιχνίδι με το Παγκράτι είναι κομβικό και από Δευτέρα συγκεντρωνόμαστε σ’ αυτό”