Ευρωλίγκα – Υγιεινός περίπατος για ΠΑΟ!

onΟ Παναθηναϊκός νίκησε πανεύκολα την Ζιέλονα Γκόρα στο ΟΑΚΑ 82-51 και προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Πλέον οι «πράσινοι» στον τελευταίο αγώνα της πρώτης φάσης, με την Ζαλγκίρις εκτός έδρας (17/12) θα προσπαθήσουν να πάρουν τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους τη φετινή σεζόν, η οποία αν έρθει, θα τους δώσει και την τρίτη θέση του γκρουπ.

Το παιχνίδι αντέχει σε κριτική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε καλή άμυνα κι επέτρεψε στους αντιπάλους του να σκοράρουν 23 πόντους. Ωστόσο το «τριφύλλι» σ’ έναν ακόμα «τελικό» φέτος έδειξε πανέτοιμο και πανηγύρισε μία νίκη που χρειαζόταν απαραιτήτως.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Νικ Καλάθης σε μία από τις καλύτερες –αν όχι την καλύτερη- εμφανίσεις του μετά την επιστροφή του στον Παναθηναϊκό, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τζέιμς Γκιστ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά να έχει ανοίξει, πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής, οι Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Γιώργος Παπαγιάννης.