Α1 Μπάσκετ – Με το δεξί ο Άρης στο 2016

haginsΟ Άρης άφησε πίσω του τις δύο ήττες από τους «αιώνιους» και πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε το Ρέθυμνο (72-60), με τον Ζάρα να κάνει εμφάνιση… καριέρας, με 25 πόντους!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη εγκλωβίστηκε στο πρώτο ημίχρονο από την κρητική άμυνα (31-31), αλλά στην τρίτη περίοδο ήταν το αφεντικό (54-44) και επέστρεψε άνετα στις νίκες, ενώπιον του κοινού της που συνέρρευσε ξανά στο «Nick Galis Hall».

Το Ρέθυμνο θέλησε να εκμεταλλευτεί την κόπωση (σωματική και ψυχολογική) του Άρη από τις ήττες απέναντι στους «αιώνιους» και φρόντισε ώστε το παιχνίδι να κυλήσει σε χαμηλό τέμπο. Ο Χάροου ήταν το βασικό επιθετικό όπλο των φιλοξενούμενων που δεν έχασαν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, φτάνοντας και στο +5 (10-15, 8′).

Ο Άρης αν και με απουσία ρυθμού, μπόρεσε μέσω της άμυνας να ισορροπήσει και να πάρει μικρό προβάδισμα (28-25, 18′), με τον Ζάρα να έχει 11 πόντους και να δίνει τι περισσότερες λύσεις σε ένα πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο (31-31).