B ΕΠΣ Ημαθίας

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – ΑΕΠ Βέροιας 3-1

12439510_10153771384181955_7303519342665194647_n

Νίκη που τον κρατά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε σήμερα (10/1) ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου, στο πρώτο παιχνίδι για το 2016.

Η ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη αιφνιδίασε την ΑΕΠ με τα δύο γρήγορα γκολ και απλοποίησε την υπόθεση νίκη στη συνέχεια, που φέρνει τον Απόλλων ακόμη πιο κοντά στον στόχο. Ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Αντώνης Καρολίδης, που μεταγράφηκε από την ΑΕ Χαρίεσσας, δύο τέρματα σημείωσεο Ηλίας Σιδηρόπουλος, που συνεχίζει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

Από την άλλη πλευρά, οι “κυανοκίτρινοι” του Στέφανου Γαϊτάνου πάλεψαν στο μέτρο του δυνατού, ωστόσο τα γκολ στο 5ο και στο 18ο λεπτό, αποσυντόνισαν όπως ήταν φυσιολογικό το αρχικό πλάνο και μάταια προσπάθησαν στη συνέχεια να αλλάξουν τις ισορροπίες.

Το ρεπορτάζ του Απόλλων είναι μία προσφορά…

12164942_595797163893393_1515385374_o

Το πρώτο τέρμα του νέου έτους για τον Απόλλων σημειώθηκε στο 5ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Δημητρούση και κεφαλιά του Ηλία Σιδηρόπουλου ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα των “πράσινων” στο 18′, σπρώχνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή μετά από γέμισμα από τα πλάγια.

Οι γηπεδούχοι έριξαν στη συνέχεια στροφές, η ΑΕΠ προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε κοντά στο γκολ στο 41′ με τον Πετρούση.

Ωστόσο το γκολ που έψαχνα οι Πόντιοι ήρθε στο 54′ με ωραίο πλασέ του Σιούτη, ένα τέρμα που έβαζε προς το παρόν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Ωστόσο 11 λεπτά αργότερα ο Απόλλων βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Κουτρουλιάς πέρασε κάθετη πάσα στον Καριπίδη και αυτός με πλασέ “έγραψε” το 3-1.

Αυτή ήταν 11η νίκη για τον Απόλλων φέτος, η 6η εντός έδρας. Η ομάδα του Μπάμπη Σπυριδωνίδη έχει την καλύτερη επίθεση και στους δύο ομίλους της Α2 με 42 γκολ και την καλύτερη άμυνα στον 2ο όμιλο με 13 τέρματα παθητικό. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΠ γνώρισε την 7η φετινή ήττα (5η εκτός έδρας) ενώ διατηρεί τη λιγότερο παραγωγική επίθεση στον όμιλο με 14 γκολ σε 14 αγώνες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Καραγκιζόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Καραϊωσήφ και Παυλίδη Θ.

Απόλλων Αγίου Γεωργίου : Γώγος, Ορφανίδης, Μιχαηλίδης, Τρούπκος (51′ Σερέτης), Δημητρούσης Χ. (63′ Μπαξεβάνης), Μουχτάρης, Τσαλίλης (46′ Καρολίδης), Καϊσίδης, Καριπίδης, Κουτρουλιάς, Σιδηρόπουλος.

ΑΕΠ Βέροιας : Ιωαννίδης, Σακελλαρίου, Δερμιτζάκης, Πουλιόπουλος, Καραγιάννης, Αποστόλου (46′ Κουτσιώνης), Τζιβάρας, Θεοδωρίδης, Σιούτης, Κανδηλίδης, Πετρούσης.