Ευρωλίγκα – Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

euroleagueΗ 3η αγωνιστική του ΤΟΡ 16 δεν ήταν καλή για τις ελληνικές ομάδες που ηττήθηκαν, ενώ ΤΣΣΚΑ, Φενέρμπαχτσε και Χίμκι ήταν οι μεγάλες κερδισμένες της αγωνιστικής

Ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική των ομίλων του TOP-16 της Euroleague. Για τις ελληνικές ομάδες μόνο καλή δεν ήταν, καθώς ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 74-63 από τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ εντός έδρα ήττα γνώρισε κι ο Ολυμπιακός από την Μπάμπεργκ (77-72).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

ΤΣΣΚΑ – Μπαρτσελόνα: Σε ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ, η ΤΣΣΚΑ νίκησε την Μπαρτσελόνα με 93-82, “βομβαρδίζοντας” τους Καταλανούς με 16 τρίποντα στο ματς. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (32-21)

Φενέρμπαχτσε – Λοκομοτίβ: Με ένα επιμέρους 34-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε κέρδισε την ανώτερη για 30 λεπτά Λοκομοτίβ με 85-79 και υποχρέωσε τους Ρώσους στην πρώτη τους ήττα στο ΤΟΡ 16.

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας: Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα έδωσε το δικαίωμα στους Σέρβους να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη τους στο φετινό ΤΟΡ 16, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 63-74

Ουνικάχα Μάλαγα – Τσεντεβίτα: Η Μάλαγα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και νίκησε εύκολα την Τσεντεβίτα με το επιβλητικό σκορ 90-67. Οι Ισπανοί επικράτησαν στη μάχη της ρακέτας έχοντας +20 ριμπάουντ σε σχέση με τους αντιπάλους τους.

Χίμκι – Λαμποράλ Κούτσα: Η Χίμκι επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα με 76-68 στο “Krylatskoye Sports Palace” της Μόσχας και έκανε το 2-1 στο Top-16 της Euroleague. Παρών στο γήπεδο ήταν και Δημήτρης Ιτούδης, ο οποίος παρακολούθησε δια ζώσης το ματς.

Αναντολού Εφές – Νταρουσάφακα: Μετά την ήττα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν η Εφές κατάφερε να αντιδράσει και στον τουρκικό “εμφύλιο” με την Νταρουσάφακα επιβλήθηκε με 84-71. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ έχοντας 48 έναντι 29.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις: Ζάλγκιρις Κάουνας του κόουτς Γιασικεβίτσιους ζόρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο Barclaycard Center ωστόσο η “Βασίλισσα” επικράτησε με 92-86, σε ένα παιχνίδι όπου ο Φελίπε Ρέγιες έκανε ρεκόρ καριέρας.

Ολυμπιακός – Μπάμπεργκ: Την πρώτη του ήττα στο φετινό TOP-16 γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε από την εξαιρετική Μπάμπεργκ με 77-72. Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση και προηγήθηκαν με +24 (31-55) στο 26′, ενώ οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν κοντά στην ανατροπή.