Κεραυνός Επισκοπής – Φίλιππος Μελίκης 4-3 (photos)

12650770_10201131484166219_391223778_n

Εντυπωσιακό ματς με δραματική εξέλιξη στο Δημοτικό Γήπεδο Επισκοπής!

Ο Κεραυνός, μετά από έξι αγώνες…ανομβρίας, επέστρεψε στις επιτυχίες αν και στο τέλος καρδιοχτύπησε από τον μαχητικότατο Φίλιππο. Οι “ερυθρόλευκοι”, με τον Γιώργο Κωνσταντάκο στον πάγκο τους, μετέτρεψαν το ευρύ 4-1 του 63ου λεπτού σε ένα “χιτσκοκικό” φινάλε, μειώνοντας σε 4-3 στο 76′ ενώ στα τελευταία 15 περίπου λεπτά τα έπαιξαν όλα για όλα για την ισοφάριση.

Μπροστά σε 100 περίπου θεατές και κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες, Κεραυνός Επισκοπής και Φίλιππος Μελίκης διαφήμισαν το ποδόσφαιρο. Η κούραση από τον ημιτελικό της Τετάρτης αλλά και οι πολλές απουσίες, δεν πτόησαν την ομάδα του Χρήστου Μποζίνη, που αιφνιδιάστηκε όμως στο ξεκίνημα από τις δύο καλές στιγμές του Φίλιππου και συγκεκριμένα του κορυφαίου για τους φιλοξενούμενους σήμερα Αντώνη Παρσόπουλου.

Τo ρεπορτάζ του Κεραυνού είναι μια προσφορά του Cafe «Anfield» στην Επισκοπή

11992214_10200741527537547_2138441037_n-copy

Στο 22′ σημειώθηκε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης όταν η ωραία ενέργεια του Τουμαρά στον άξονα, είχε κατάληξη τον Ορφανίδη ο ο οποίος βρήκε ωραία τον Ντέλλα από τα πλάγια και αυτός δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

12650636_10201131485326248_1929081929_nΣτο 28′ ο Ντέλλας και πάλι δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, για να έρθει το 33ο λεπτό όταν ο Μιχαηλίδης κινήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Αντώνης Παρσόπουλος με σουτ στη κίνηση έφερε το ματς στα ίσια.

Οι γηπεδούχοι όμως είχαν την απάντηση και πέντε λεπτά αργότερα πέτυχαν ένα απίστευτο τέρμα, με δράστη και πάλι τον Ντέλλα.

Μετά την κάθετη πάσα του Ορφανίδη, ο υψηλόσωμος φορ πλάσαρε, ο Τσιμπρής απέκρουσε, στην επαναφορά ο Ντέλλας σούταρε στο δοκάρι και στη νέα επαναφορά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σε μια φάση που σπάνια συναντά κανείς!

Ο πρώτος σκόρερ του Κεραυνού στο πρωτάθλημα ήταν αυτός που με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημείωσε στις αρχές του δευτέρου μέρους το 3-1, ως επιστέγασμα της εξαιρετικής του απόδοσης σήμερα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πιτσάβας δεν κατάφερε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Φίλιππο, στο 63′ ο Τουμαράς με πλασέ μετά από ωραία ενέργεια του Χαραλαμπίδη, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

12607247_10201131484966239_265941194_nΑπό το σημείο εκείνο όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα ενώ οι νεοφώτιστοι οπισθοχώρησαν. Με πίεση ψηλά αλλά και με συνεχόμενες επιθέσεις, δυσκόλεψαν την αντίπαλη άμυνα και στο διάστημα από το 74′ μέχρι το 76′ σημείωσαν δύο τέρματα!

Αρχικά ο Πιτσάβας έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο του στον άξονα, πάσαρε στον στον αμαρκάριστο Αντώνη Παρσόπουλο και αυτός με πλασέ “έγραψε” το 4-2. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ανδρίτσου να χριστεί σκόρερ, με τον Παρσόπουλο να γίνεται δημιουργός σε αυτή τη φάση.

Η εξέλιξη αυτή έφερε τα πάνω – κάτω στον αγώνα και το παιχνίδι έγινε… ροντέο! Η μπάλα πήγαινε από τη μία περιοχή στην άλλη, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δύο φορές στο γκολ με τους Πιτσάβα και Ντόβα ενώ ο Κεραυνός βγήκε τουλάχιστον τρεις φορές πολύ επικίνδυνα στην κόντρα.

Στο 87′ ο Κεραυνός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντέλλα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο οποίος διαπληκτίστηκε με αντίπαλους παίκτες, ωστόσο αυτό δεν στοίχισε στους γηπεδούχους που κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος.

12625612_10201131483566204_134547718_nΔιαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τρέβλας, με βοηθούς τους κ.κ. Μπακάλη και Ιασωνίδη.

Κεραυνός Επισκοπής : Βόλτσης, Λύτης, Χαραλαμπίδης (83′ Ιωαννίδης Θ.), Λέσκας, Δημητρίου, Τσεχελίδης, Τουμαράς, Μπάμπος (70′ Μουζάκι), Καρυπίδης, Ορφανίδης (77′ Ιωάννου), Ντέλλας.

Φίλιππος Μελίκης : Τσιμπρής, Ντόβας, Αναστασόπουλος, Περπερίδης (60′ Μαμουτόπουλος), Παρσόπουλος Χ., Μιχαηλίδης, Τεγούσης, Γαβριηλίδης (60′ Τζιάλι), Ανδρίτσος, Παρσόπουλος Α., Πιτσάβας