Μακροχώρι – Κεραυνός Επισκοπής 4-0 (photos)

12674359_10201153218269558_250025665_n

Εντυπωσιακή εμφάνιση από το Μακροχώρι, που περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Κεραυνό Επισκοπής και παράλληλα έκανε αποφασιστικό βήμα προς τη σωτηρία.

Η ομάδα του Μάκη Γιαννόπουλου επέβαλε από το πρώτο λεπτό την υπεροχή της, πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και με πολλά χιλιόμετρα σε όλο το 90λεπτο έφτασε στο ευρύ 4-0.

Από την άλλη πλευρά, οι “κοκκινόμαυροι”, που για μια ακόμη φορά αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες, ήταν σκιά του εαυτού τους και αντιπαραβάλλοντας ελάχιστη αντίσταση, γνώρισαν την ένατη φετινή τους ήττα.

12650603_10201153219149580_1446938793_nΤα πρώτα 15 λεπτά ήταν αναγνωριστικά στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Γηπέδου Μακροχωρίου, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, άνοιξαν το σκορ.

Το…μισό γκολ ανήκει στον εξαιρετικό και σήμερα Κωτσόπουλο, ο οποίος “έσπασε” τη μπάλα από αριστερά προς τη μικρή περιοχή και ο Λάζαρος Πίκος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλτση. Αυτό ήταν το 7ο προσωπικό τέρμα για τον πρώην παίκτη της Κ17 της Βέροιας.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα αιφνιδίασαν και πάλι τους φιλοξενούμενους, όταν ο Σταυρίδης πέρασε την κάθετη πάσα στον κενό χώρο και ο Κώστας Κωτσόπουλος με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έχοντας πλέον το πάνω χέρι αλλά και το σημαντικό προβάδισμα στο σκορ, οι “ασπρόμαυροι” διαχειρίστηκαν διαφορετικά το παιχνίδι. Έδωσαν χώρο στον αντίπαλο, κλείνοντας καλά τους χώρους και παίζοντας στην κόντρα δημιούργησαν αρκετές καταστάσεις στα καρέ του Βόλτση.

Στο 42′ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους γηπεδούχους, με δημιουργό αυτή τη φορά τον Πίκο και εκτελεστή τον Χρήστο Σερασκιέρη, που σημείωσε το δεύτερο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

12596031_10201153219229582_706362885_nΜε την έναρξη του δευτέρου μέρους, το Μακροχώρι έφτασε και στο 4-0, με το επιστέγασμα της σημερινής απόδοσης του Κώστα Κωτσόπουλου, ο οποίος έφτασε αισίως τα 11 γκολ, “συγκάτοικος” πλέον στην 4η θέση του σχετικού πίνακα με τον Κώστα Ντέλλα (δεν αγωνίστηκε σήμερα λόγω τιμωρίας).

Κάπου εκεί το Μακροχώρι έριξε στροφές και περιορίστηκε στο να κρατήσει το ευρύ σκορ, με τον Κεραυνό να προσπαθεί (μάταια) να φτάσει έστω στο γκολ της τιμής.

Αυτή ήταν η 6η φετινή νίκη (4η εντός) για τους “ασπρόμαυρους”, ενώ ο Κεραυνός έχει πλέον τη χειρότερη άμυνα (41 γκολ παθητικό) ανάμεσα στις 14 ομάδες, με εξαίρεση τους δύο ουραγούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λαζάρου, με βοηθούς τους κ.κ. Γαβρά και Βαλκάνο.