Football League – Το report των αγώνων της Κυριακής (7/2, βαθμολογία)

Football league“Κουτσουρεμένη” η σημερινή αγωνιστική στη Football League, μια εικόνα άλλωστε που θα…απολαμβάνουμε και στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος μετά την αποχώρηση των Εργοτέλη και Ολυμπιακού Βόλου.

Μάλιστα, η 19η αγωνιστική δεν περιελάμβανε και το παιχνίδι της Παναχαϊκής με τον Πανελευσινιακό, το οποίο αναβλήθηκε με απόφαση του Υπουργού κ. Κοντονή, λόγω των καταγγελιών των Πατρινών για απόπειρα δωροδοκίας των φιλοξενούμενων σε ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

Χωρίς τίτλο

Αχαρναϊκός – Παναιγιάλειος  3-1

Η σημασία της εντός έδρας νίκης του Αχαρναϊκού κόντρα στον Παναιγιάλειο (3-1) θα φανεί στις αμέσως προσεχείς αγωνιστικές, αφού η ομάδα του Μενιδίου μπορεί να κάνει μεγάλη συγκομιδή σε αυτή την πεντάδα των ματς και να φλερτάρει… με την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η αρχή με το τρίποντο επί της ομάδας του Αιγίου, βέβαια, δεν ήταν τόσο εύκολη όσο δείχνει και οι ποδοσφαιριστές του Αχαρναϊκού δυσκολεύθηκαν αρκετά για να βρουν χώρους και να απειλήσουν την εστία του Αθανασόπουλου. Ο Παβίσεβιτς ήταν εκείνος που βρήκε την λύση στο 55ο λεπτό, αφού εκμεταλλεύθηκε μια από τις αρκετές γυριστές πάσες που έκανε ο Παγώνης από την αριστερή πλευρά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το 1-0 η ομάδα του Αιγίου βγήκε μπροστά και έψαξε την ισοφάριση χωρίς να αφήσει πολλούς κενούς χώρους.

Η απόσταση ασφαλείας που έδωσε ο Παβίσεβιτς στο 71ο λεπτό μετά από λάθη της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ του Αχαρναϊκού… εξανεμίστηκε με την προσπάθεια του Γκούφα (77′) που μείωσε σε 2-1. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση στο προβάδισμα που είχαν χωρίς να μπαίνουν στην περιοχή με αξιώσεις και τελικά ο Ομπράντοβιτς ήταν αυτός που έκλεισε στις καθυστερήσεις το σκορ.

Ο Παναιγιάλειος θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 14ο λεπτό, αλλά το σουτ του Λινάρδου βρήκε στο δοκάρι και επέστρεψε στα χέρια του Παγούδη.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγουδης, Εμέκα, Μαρής (48′ Κωστόπουλος), Χριστοφιλέας, Παγώνης, Όμο, Μήλιος (83′ Ματσούκας), Πολίμος, Ομπράντοβιτς, Παβίσεβιτς, Μπέλιτς (63′ Καλογερόπουλος).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Κολόκας, Παπαχρήστος, Φωτιάς, Ρέλλας (75′ Μαυρόπουλος), Κρισμάρεβιτς, Λινάρδος, Γκοτσούλιας, Ζουνίνιο (64′ Γκούφας), Μπουρλάκης (82′ Γκουτσίδης), Σκαρτσίλας.

πηγή

12674419_543460679151919_807291833_n-1

Κισσαμικός – Τρίκαλα  1-1

Αν και στρίμωξε τον Κισσαμικό στα “σχοινιά” στην επανάληψη ο ΑΟ Τρίκαλα δεν κατάφερε να περάσει από το Μάλεμε, μένοντας στο 1-1 και έχασε νέο έδαφος στην μάχη της ανόδου.

Οι «κυανέρυθροι» πέταξαν στα σκουπίδια το 1ο ημίχρονο… ξύπνησαν ουσιαστικά στην επανάληψη και στα τελευταία 20 λεπτά πίεζαν τον Κισσαμικό. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πέναλτι του Κουσκουνά, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες αλλά… το τελικό 1-1 σημάδεψε τις προσπάθειές τους.

Οι φάσεις και τα γκολ

10΄Σουτ του Κοντοδήμου η μπάλα πέρασε άουτ
27′ Σουτ απο τον Λωττα χωρις να ανησυχει ο Χιωτης
30′ ΓΚΟΛ! Από σουτ του Βαττή, ο Χιώτης απόκρουσε, ο Μάντζης πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε για το 1-0
43′ Ο Κουσκουνάς ανατράπηκε από τον Γιαννίση μέσα στη μεγάλη περιοχή και έντονες διαμαρτυρίες των «κυανέρυθρων»
63′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Λάθος ο Κουμπαρουλης… έκλεψε τη μπαλα ο Μαντζης, μπηκε στην περιοχη και προλαβε να τον κόψει ο Σαρακατσανος
74΄Ο Σερτζίνιο εκτέλεσε φάουλ και ο Λαζαρίδης έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ
77′ Ο Ριζογιάννης έβγαλε τετ α τετ τον Κουσκουνά αλλά ο Λαζαρίδης έδιωξε σε κόρνερ
81′ Νέα ευκαιρια για τον ΑΟΤ. Από σέντρα του Αρσενίεβιτς ο Κουσκουνάς έκανε κακή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ
90′ ΓΚΟΛ! Ο Πότσι ανέτρεψε τον Βρούτσινα και ο Κουσκουνάς εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1
93′ τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟ Τρίκαλα. Ο Μουμίν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα άουτ
95′ O Μανιάς βγήκε απέναντι από τον Χιώτη αλλά ο πορτιέρο του ΑΟΤ μάζεψε τη μπάλα την τελευταία στιγμή.

Κισσαμικός (Σ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Γιαννίτσης, Τσερκέζος, Σελινιωτάκης, Λώττας (60′ Μανιάς), Σταθάκης, Κουρτεσιώτης, Ενγκουέμ, Μάντζης (66′ Ποσίνκοβιτς), Σαπαλίδης, Βαττής (75′ Πότσι).

Τρίκαλα (Γ. Μαραντάς): Χιώτης, Λαμπάκης (55′ Φλίγκος), Σαρακατσάνος, Κουμπαρούλης (73′ Σερζίνιο), Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς, Στεφάνοβιτς, Ναβάρο (73′ Βρούτσινα), Κουσκουνάς.

*goaltrikala.gr

asa-agro12

Αγροτικός Αστέρας – Αναγέννηση Καρδίτσας  0-1

Τον Αγροτικό Αστέρα αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής η Αναγέννηση στον Εύοσμο με τον Μπλέντινα σκοράρει στις καθυστερήσεις του αγώνα, δίνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα της Καρδίτσας.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγούνταν στο ισόπαλο αποτέλεσμα (0-0) με τις δύο χρυσές αλλαγές όμως του Θεοδοσιάδη να καταφέρνουν να συνδυαστούν και με τον Μπλέντι τελευταίο αποδέκτη να καταφέρνουν να αποδράσουν με τρεις βαθμούς από μία δύσκολη έδρα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Αναγέννηση να έχει μια ελαφρά υπεροχή και δύο καλές στιγμές με Τσιλούλη στο 29 (σουτ) και στο 34′ (κεφαλιά) με την μπάλα και στις δύο περιπτώσεις να περνά άουτ. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με τον Νταβίντοφ να δημιουργεί είχαν επίσης ισάριθμες καλές στιγμές χωρίς όμως να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία.

Στο β’ μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μια καλή ευκαιρία για καθεμιά (48′ σουτ Τζέκου εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας και στο 57′ με Μπιτάνγκ με την μπάλα να περνά πάνα από την εστία του Τσάμη που χρησιμοποιήθηκε αντί του Κουτσόπουλου). Οι γηπεδούχοι είχαν ένα καυτό διλεπτο 66-67 με σουτ από Μρντάκοβιτς και Καπία αλλά τον τερματοφύλακα τηςΑναγέννησης να δηλώσει “παρών”.  Λίγο πριν γίνει αλλαγή ο Πιτταράςείχε ένα καλό σουτ με τους γηπεδούχους να απαντούν με τον ίδιο τρόπο σε σουτ του Νταβίντοφ. Στο 86′ ο Ακασού (κρύος ακόμα από την αλλαγή) αστόχησε από θέση μέσα από την μικρή περιοχή σε πάσα του Μπιτέλη κάτι που δεν έγινε όμως στο 92′ όπως προείπαμε με τον Μπλέντι που με πλασέ νίκησε τον Βοσνιάδη.

Να σημειώσουμε ότι στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 30 φίλοι της Αναγέννησης που ανταμείφθηκαν στο τέλος από αποτέλεσμα.

Αγροτικός Αστέρας (Στεφάνοβιτς): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Μπάρμπας, Καπίας, Αμαραντίδης, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (46′ Συμελίδης), Καθάριος (54′ Βελλίνης), Μπιτάνγκ, Νταβίντοφ, Μρντάκοβιτς.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Σάββας, Δημόπουλος, Γκόλιας, Κισκαμπάνης, Γκουγκούδης (68′ Μπλέντι), Καραχάλιος, Υφαντής, Τσιλούλης (61 Μπιτέλης), Πιτταράς (81′ Ακασού), Τζέκος