Γ Εθνική (1ος όμιλος) Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Κοζάνη 4-4

Κοζάνη - Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 1-0Παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο (κυρίως επιθετικά), παρουσιάζοντας όμως αμυντικά κενά, η Κοζάνη υποχρεώθηκε σε ισοπαλία μέσα στο Βυζάντιο με σκορ 4-4.

Και λέμε υποχρεώθηκε για το λόγο που οι ερυθρόλευκοι βάση συνολικής απόδοσης θα μπορούσαν να φύγουν με το διπλό μέσα από μια δύσκολη έδρα και κόντρα σ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Πέτυχε 4 γκολ με τους Γιοβανέλη, Τραυλό, Γιάννη Τσικόπουλο και Αλμπάνη, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, είχε δοκάρι με τον Τσικόπουλο και δύο κλασικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά με τον Αλμπάνη όταν το σκορ ήταν στο 4-4.

Τα δύο από τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε η Κοζάνη ήταν με πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα

1` οριζόντιο δοκάρι του Γ. Τσικόπουλου με πλασέ, στη συνέχεια σουτ του Χαματάι, σωτήρια προβολή του Γαλακτερού.

15` αστοχεί με πλασέ ο Γιάννης Τσικόπουλος.

19` Σουτ Τραυλού από πλάγια θέση, το 0-1.

22` Μετά από σύγχυση μέσα στην περιοχή , ο Γιουβανέλης με σούτ το 0-2.

27` ανατροπή Κεφαλά από Ηλία  Τσικόπουλο, σφυρίζεται  πέναλτι. Εκτελεί ο Κεφαλάς για το 1-2.

33` Με ατομική προσπάθεια και σουτ του Γιάννη Τσικόπουλου το 1-3.

40` Φάουλ του Μπονέρη, κεφαλιά του Κεφαλά, το 2-3.

43` από τα 3 μέτρα, πλασέ του Παντελίδη, έσωσε ο Τζόρτζεβιτς

50` κεφαλιά του Κεφαλά, από πολύ κοντά στα χέρια του τερματοφύλακα..

55` από πολύ κοντά σουτ του Χαματάι, σώζει ο Καγκελίδης.

63` εντυπωσιακό σουτ, στον αέρα του Αποστολίδη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

65` Ανατροπή του Καρλόπουλου, από τον Τζόρτζεβιτς, σφυρίζεται πέναλτι. Εκτελεί ο Κεφαλάς για το 3-3.

75` ο Αλμπάνης με πλασέ μετά από ολιγωρία της άμυνας, το 3-4.

77` Με σουτ ο Τερζίδης μέσα από την περιοχή  το 4-4.

Προηγήθηκε σουτ  του Καρλόπουλου και προσωρινή απόκρουση του Τζόρτζεβιτς.

Στα τελευταία λεπτά δύο κλασικές ευκαιρίες για την Κοζάνη με τον Αλμπάνη

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος : Καγκελίδης, Περσίδης, Γαλακτερός, Πόπτσης, Τουλγκερίδης 39` Παντελίδης, Αποστόλου, Κεφαλάς, Καρλόπουλος, Αποστολίδης, Μπονέρης 82` Κονσταντίνι, Τερζίδης 88` Μ. Δημητριάδης.

Κοζάνη: Τζόρτζεβιτς, Ηλίας, Τραυλός, Ταχιάς, Γιουβανέλης (48′  Δινοβίτσης), Η. Τσικόπουλος, Γ. Τσικόπουλος (73` Αλμπάνης), Τσαγκαλίδης, Βουτσιώτης, Χαματάι (58` Καπετάνος.