Super League – Ο Λεοζίνιο έβαλε τον Ηρακλή σε πλώρη… play off! Αποδοκιμάστηκε ο Σαββίδης! (vid)

iraklis

Ο Ηρακλής έκανε το “μπαμ” στην Τούμπα και “σκότωσε” τον κάκιστο ΠΑΟΚ! Το γκολ του Λεοζίνιο στο 72′ έκρινε το ντέρμπι (1-0) και κορύφωσε την γκρίνια και την εσωστρέφεια στον Δικέφαλο. Αποδοκιμάστηκε εντόνως ο Σαββίδης

Ένα 3-6-1 με τον Μπερμπάτοφ στην κορυφή και τον Πέλκα πίσω του επέλεξε ο Ιγκόρ Τούντορ για την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Ηρακλή. Από την άλλη, ο Νίκος Παπαδόπουλος έστησε την ομάδα του με αμυντικούς προσανατολισμούς και επέλεξε τους γρήγορους Μπουλούτ και Τσιλιανίδη στα “φτερά” της επίθεσης, με τον Βέλλιο αιχμή του δόρατος.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο δυσκολεύονταν να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν φάσεις απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Ηρακλή. Στο 26′ ήρθε η πρώτη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Κίτσιου να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και τελικά τον Περνίς να μπλοκάρει. Ο Ηρακλής προσπάθησε να απειλήσει με κάποια γεμίσματα προς την περιοχή, αλλά ο Βέλλιος έμοιαζε απελπιστικά μόνος και αποτελούσε εύκολη λεία για τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του “δικεφάλου” εμφανίστηκαν ορεξάτοι. Στο 50′ ο Μυστακίδης που πέρασε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε καθώς ο Μπερμπάτοφ που ήτα σε αντικανονική θέση, έκανε κίνηση προς τη μπάλα. Κι ενώ ο ΠΑΟΚ πίεζε, στο 59′ ο Ηρακλής βγήκε υποδειγματικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Βέλλιος νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Βελλίδη.

Στο 71′ η ομάδα του Τούντορ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Περνίς, όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ. Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα, ο Λεοζίνιο έφυγε στην κόντρα, εκμεταλλεύτηκε την λάθος τοποθέτηση των Χατζηϊσαΐα και Τζαβέλλα και νίκησε τον Βελλίδη για το 1-0 του Ηρακλή στην Τούμπα. Στο 79′ ο ΠΑΟΚ των πολλών απουσιών “έχασε” και τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ με τραυματισμό, με τον Βούλγαρο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή.

Έτσι οι Μυστακίδης και Γκολάσα κλήθηκαν να αγωνιστούν στη κορυφή της επίθεσης σε ένα σχήμα “εκτάκτου ανάγκης” από τον Τούντορ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη και ο Ηρακλής έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την Τούμπα. Στις καθυστερήσεις ο Βίτορ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Πουρτουλίδη. Μετά το σφύριγμα της λήξης ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του “δικεφάλου του Βορρά” προς τους παίκτες, τη διοίκηση και τον Ιγκόρ Τούντορ.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου (64′ Χαρίσης), Χατζηισαϊας, Βίτορ, Τζαβέλλας, Σάμπο, Τσίμιροτ, Κάτσε, Λέοβατς (46′ Μυστακίδης), Πέλκας, Μπερμπάτοφ (79′ Γκολάσα)

Ηρακλής: Περνίς, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Μπουκουβάλας, Καρασαλίδης, Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (62′ Ιντζόγλου), Λεοζίνιο (79′ Πορτουλίδης), Μπουλούτ (89′ Λουκίνας), Βέλλιος