Football League – Τι έγινε στα τρία μεσημεριανά ματς της Κυριακής (21/2) και η βαθμολογία

Χωρίς τίτλοΜε νίκες προχώρησαν στην 20η αγωνιστική Κέρκυρα και Κισσαμικός, χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η συνάντηση στον Εύοσμο. Αυτή την ώρα διεξάγεται η αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Παναιγιάλειο.

Αναλυτικά τα ρεπορτάζ των αγώνων :

Κέρκυρα – Πανελευσινιακός  3-0

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της η Κέρκυρα έφτασε χωρίς κόπο στο 3-0 επί του Πανελευσινιακού.

Η σχεδόν ασφυκτική πίεση της Κέρκυρας στα πρώτα 30 λεπτά δεν έφερε αποτέλεσμα, αλλά από εκεί και πέρα χρειάστηκαν απλά δύο λεπτά για να πάρει προβάδισμα δύο γκολ με τους Κόντο (34′) και Ζορμπά (36′). Το 2-0 ουσιαστικά τελείωσε το ματς για τους γηπεδούχους και η ομάδα της Ελευσίνας δεν κατάφερε να βρει τρόπο να αντιδράσει και σχεδόν δεν έκανε ούτε μια κλασική ευκαιρία.

Αντίθετα η γηπεδούχος συνέχισε την πίεσή της, είχε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο και έδειχνε πως είχε τη διάθεση να δημιουργήσει σε ένα ματς που ο τεχνικός της, Αλέκος Βοσνιάδης, άλλαξε διάφορα, τόσο σε θέσεις μέσα στο γήπεδο, όσο και σε νέα πρόσωπα που πήραν ευκαιρίες στο βασικό σχήμα.

Ο Ανδρεόπουλος που μπήκε ως αλλαγή έδειξε πως είχε και εκείνος όρεξη… με αποτέλεσμα να δημιουργήσει ευκαιρίες και μια τελική πάσα στον Βλάχο που έγραψε το τελικό 3-0 στο 79ο λεπτό. Ο Κόντος στο 34′ με πέναλτι και ο Ζορμπάς με σουτ δύο λεπτά μετά είχαν δώσει διαδικαστικό χαρακτήρα στο ματς στο δεύτερο 45λεπτο.

Οι Φαίακες με τη νίκη αυτή πέρασαν πρώτοι στη βαθμολογία και περιμένουν την ΑΕΛ, ενώ το 3-0 είναι το πρώτο εντός έδρας τρίποντο για τους ίδιους που ήρθε χωρίς άγχος, κάτι που ζητούσε ο Βοσνιάδης.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Βλάχος, Χιντζίδης, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Κρητικός, Ντουαλά (65′ Ανδρεόπουλος), Κόντος (67′ Γεωργακόπουλος), Ζορμπάς (74′ Μακρίδης), Αρναρέλλης, Παμλίδης

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Ανδρίκος, Βαλιτζό (46′ Kωνσταντινίδης), Κακαράς, Κασνέτση, Δημόπουλος (73′ Γκιγιέρμο), Σταματάκης (58′ Πούρνος), Κυζιρίδης, Βάιτζερ, Τσολακίδης, Γιαννιτσάνης.

Χωρίς τίτλο

Αγροτικός Αστέρας – Πανσερραϊκός  0-0

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι του Αγροτικού Αστέρα με τον Πανσερραϊκό στον Εύοσμο. Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες στο 0-0, παρότι αμφότερες είχαν καλές ευκαιρίες για να σημειώσουν ένα γκολ. Την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε πάντως η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία επεδίωκε να «χτυπήσει» από τα πλάγια.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς νίκη για έκτο διαδοχικό παιχνίδι, ενώ τα «λιοντάρια» απέσπασαν βαθμολογικά οφέλη για πέντε σερί ματς (μεσολάβησαν φυσικά και αυτά με Εργοτέλη και Ολυμπιακό Βόλου). Ο βαθμός ευνοεί περισσότερο το συγκρότημα του Πάουλο Κάμπος. Ο Βραζιλιάνος στον δεύτερο αγώνα του στον πάγκο των Σερραίων πήρε θετικό αποτέλεσμα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ : Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Τσεμπερίδης, Καπίας, Μπάρμπας, Μπιτάνγκ, Βελλίνης (71΄ Καθάριος), Νταβίντοφ (80΄ Διαμαντόπουλος), Τοπούζης, Καραμπάς, Σαμουηλίδης (54΄ Μακρυδημήτρης)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ : Ανδρούτσος, Κιόσε, Ιωαννίδης, Παπατζίκος, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Τσιμίκας, Τριανταφυλλάκος (82΄ Μπεριάν), Ρούτσης (64΄ Ρούτσης), Γιάντσης (57΄ Δωματάς), Φουρτάδο

9605ffdc190be4afe69ab1386e9adcb5_L

Κισσαμικός – Ζάκυνθος  1-0

Την πρώτη της νίκη στο Μάλεμε, που συνδυάστηκε από καλό ποδόσφαιρο και αρκετές ευκαιρίες, πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στη Ζάκυνθο με 1-0, για την 20η αγωνιστική της Football League ΟΠΑΠ 2015-2016.

Με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Κισσαμικού ο Σταμάτης Σαπαλίδης από το 10’ διαμόρφωσε το τελικό 1-0. Η ομάδα μας θα μπορούσε να διευρύνει το προβάδισμά της, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες, ανάμεσα στις οποίες και ένα δοκάρι με τον Μάνιας στο 40’.

Σε μία από τις σπάνιες επισκέψεις τους στην εστία της ομάδας μας οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 48’ με τον Ναζίμ.

Οι φάσεις του αγώνα
10’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Βαττή αποκρούει με τα πόδια ο Παπαδόπουλος, σέντρα του Τσικουδάκη για τον Σαπαλίδη που με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Κισσαμικού.
14’ Σουτ του Τσοντάκη με το πόδι αποκρούει ο Παπαδόπουλος.
22’ Σουτ του Μάνιας κόντραρε η μπάλα στον Τσιάμη και κατέληξε κόρνερ.
26’ Φάουλ του Κουρέλλα από πλάγια θέση διώχνει με γροθιές ο Λαζαρίδης.
27’ Πάσα του Σαπαλίδη στον Βαττή που σουτάρει από πλάγια θέση, για να διώξει με το πόδι ο Παπαδόπουλος.
40’ Ο Σαπαλίδης κερδίζει την μπάλα και πασάρει στον Μάνιας που με ωραίο σουτ επιχείρησε να σκοράρει αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι.
40’ Στην πλάτη της άμυνας ο Λέκκας, βάζει την προβολή ο Σταθάκης και τον κόβει με τον Λαζαρίδη να αποκρούει στη συνέχεια την μπάλα.
43’ Πάσα του Βαττή, σέντρα-σουτ του Τσοντάκη άουτ.
48’ Κόρνερ του Ορφανίδη, κεφαλιά του Κρολ, ο Ναζίμ με… τακουνάκι προσπάθησε να σκοράρει με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.
64’ Φάουλ του Μάνιας άουτ.
70’ Σουτ του Λέκκα ψηλά άουτ.
71’ Σουτ του Τσικουδάκη άουτ.
77’ Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Τσοντάκη, σουτ στην κίνηση του Μάνιας άουτ.
86’ Ατομική προσπάθεια του Ποσίνκοβιτς και σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Τσιάμη και καταλήγει κόρνερ.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Τσοντάκης, Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάνιας (77’ Ενγκουέμ), Τσικουδάκης, Βαττής (57’ Μάντζης), Σαπαλίδης (84’ Ποσίνκοβιτς).

Ζάκυνθος (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Ν. Πέττας (46’ Ζέλιος), Τσιάμης, Κυριακίδης, Κουρέλλας (74’ Αντωνίου), Ορφανίδης, Πεχλιβανόπουλος, Ναζίμ, Λέκκας, Κρολ, Σταματής.