Α1 Μπάσκετ – Το…έσωσε ο Άρης με ένα απίστευτο σερί στο τέλος!

157578xlargeΜετά από έναν εκπληκτικό αγώνα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης πήρε την νίκη στην έδρα της Κηφισιάς με 67-65.

Η ομάδα του Ηλία παπαθεοδώρου είχε το παιχνίδι στα χέρια της, όμως ο κορυφαίος της Ελ-Αμίν έκανε λάθος στην επαναφορά και έδωσε την επίθεση στον Άρη στο 65-64, με τους “κίτρινους” να σκοράρουν με τον Μούρτο και να παίρνουν τελικά την μεγάλη νίκη που τους βοηθά στην μάχη για την 3η θέση. Αξίζει να σημειωθεί πως στον αγώνα είχαμε 7 ισοπαλίες.

Κορυφαίος για τον Άρη ήταν ο Ουότερς με 17 πόντους, ενώ ο Μούρτος που σκόραρε το καθοριστικό δίποντο στο τέλος είχε 11 πόντους. Για την Κηφισιά ο “μοιραίος” Ελ-Αμίν είχε 25π.

Η άμυνα είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 20-15 υπέρ των γηπεδούχων, χάρη σε ένα σερί 12-3 που έτρεξε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι δύο ομάδες ήταν κακές στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα λάθη να είναι εκατέρωθεν πολλά. τελικά η Κηφισιά “πατώντας” στην διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου, πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-26.

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα με ένα σερί 9-0, κάνοντας το 32-35 και παρά τα ξεσπάσματα του Ελ-Αμίν, ο οποίος ήταν η κύρια απειλή για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του 50-47.

Με τον Ελ-Αμίν να είναι ασταμάτητος, το παιχνίδι πήγε στο 56-52, με το παιχνίδι από εκεί και πέρα να παίρνει “φωτιά”. Η Κηφισιά με το σκορ στο 65-64 20′ πριν το τέλος, έκανε λάθος στην επαναφορά, και έδωσε τον Άρη την τελευταία επίθεση, στην οποία ο Μούρτος σκόραρε και έδωσε τελικά την νίκη στον Άρη καθώς η Κηφισιά αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 2, Στίγκερς 6, Γκίκας 5, Πόποβιτς, Σταμάτης 4, Κασελάκης 8, Χογκ 8 (15 ριμπ), Σμιθ 4, Ελ-Αμίν 25 (1), Γλυνιαδάκης 2.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 6 (1), Ουάιτ 5 (1), Ουότερς 17 (2), Ζάρας 8 (1), Χάγκινς 8, Κοέν 2, Μούρτος 11 (1), Σίμτσακ 4, ΜακΝιλ 6.