Football League – “Σφίγγει” ο κλοιός για Χανιά!

TsoutsisΗ αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και η επιστροφή του Θωμά Γράφα στον πάγκο του ΑΟΧ δεν ήταν …γούρικη (σε πρώτη φάση) για τους “μπλε” που υπέστησαν ακόμα μια ήττα στην Φούτμπολ Λιγκ, αυτή τη φορά από την Καλλιθέα με 1-0 στα Περιβόλια.

Ο ΑΟΧ έχει μια διαφορά της τάξεως του +5 από Παναχαϊκή και Πανελυσινιακό, ωστόσο ουδείς μπορεί να προδιαγράψει τι μέλλει γενέσθαι, όσο ο ΑΟΧ συνεχίζει να μην κερδίζει. Πόσο μάλλον όταν το επόμενο παιχνίδι είναι στην Πάτρα, απέναντι στην Παναχαϊκή που παίζει το τελευταίο της χαρτί για την παραμονή στην κατηγορία!

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στα Περιβόλια, ο ΑΟΧ εμφανίστηκε πιο αποφασιστικός και πιο παραγωγικός. Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχιζόμενης βροχής. Ειδικά η διπλή ευκαιρία του Παγώνη στο 12′ θα μπορούσε να δώσει από νωρίς το προβάδισμα στον ΑΟΧ που είχε και άλλες καλές φάσεις στη πρώτο ημίχρονο. Η Καλλιθέα με τη σειρά της θα μπορούσε να σκοράρει στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Μασένα να χάνει το γκολ, προ κενής εστίας!

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Καλλιθέα με τον Σμυρλή (λάθος του Πρίφτη) και όλα …ήρθαν ανάποδα για τους γηπεδούχους! Ο ΑΟΧ είχε ένα καλό δεκάλεπτο, μεταξύ 55′-65 όπου δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο, από τη στιγμή που δεν σκόραρε, η Καλλιθέα, στο εξής, διαχειρίστηκε εύκολα το 0-1 και θα μπορούσε μάλιστα, να σκοράρει κι άλλες φορές.

Ο ΑΟΧ, μπροστά σε 400 ηρωικούς φίλους του έχασε ακόμα ένα παιχνίδι και όπως προείπαμε παραμένει στη δίνη του υποβιβασμού, έχοντας προς το παρόν το βαθμολογικό πλεονέκτημα…

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

1’ Σουτ ο Γκέσιος, η μπάλα στα σώματα και κόρνερ

9’ Σουτ του Παλιάτσιου, άουτ η μπάλα

12’ Ο Παγώνης σουτάρει από ευνοϊκή θέση, διώχνει ο Μιχελής και στην επαναφορά νέο σουτ του Παγώνη θα απομακρύνει ο Κατσικογιάννη προ της εστίας.

21’ Δυνατό σουτ του Τεγούση, έδιωξε εντυπωσιακά ο Πρίφτης

24’ Εκτελεί φάουλ ο Γκίνης, άουτ η μπάλα

39’ Σέντρα στην περιοχή της Καλλιθέας, κεφαλιά ο Γκέσιος διώχνει σε κόρνερ ο Μιχελής.

45’ Από λάθος του Μπριλάκη, ο Σμυρλής έκλεψε την μπάλα, έβγαλε τη σέντρα και ο Μασένα χάνει το γκολ σε κενή εστία!

50’ Κόρνερ ο Μασάδο, η μπάλα από τον Νύκταρη φτάνει στον Τσούτση που σουτάρει και διώχνει με τα πόδια ο Μιχελής.

53’ ΓΚΟΛ! Μετά από κόρνερ, ο Σμυρλής γίνεται κάτοχος και τη στέλνει στα δίχτυα του Πρίφτη που έκανε κακή έξοδο! (0-1)

55’ Ο Μασάδο για τον Μπριλάκη που σουτάρει μέσα από την περιοχή και στέλνει λίγο άουτ την μπάλα.

57’ Σουτ του Καρτσαμπά διώχνει πριν τη γραμμή ο Νόνης.

64’ Χατζηλιάδης μπήκε στην περιοχή, δέχεται ένα μαρκάρισμα από τον Νόνη, «τίποτα» ο διαιτητής.

73’ Ο Σμυρλής μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ, χάνοντας σημαντική ευκαιρία για την Καλλιθέα.

89’ Φάουλ του Μασένα, διώχνει εντυπωσιακά ο Πρίφτης.

89’ Σουτ του Μπούζα, αλλάζει πορεία η μπάλα και διώχνει ο Πρίφτης.

91’ Κεφαλιά από τον Μπριλάκη, από καλό σημείο, μπλόκαρε ο Μιχελής.

Χανιά : Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης, Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Νύκταρης (61’ Σάντερσον), Μασάδο, Παλιάτσιος, Χατζηλιάδης (85’ Καμινιώτης), Τσούτσης, Γκέσιος.

Καλλιθέα : Μιχελής, Σταματόπουλος, Λεβέντης, Μούκταρης, Νόνης, Τεγούσης, Κατσικογιάννης (80’ Μπούζας), Γκίνης, Σμυρλής, Μασένα, Ντουρμισάι (71’ Σταύρου).