Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος

Κύπελλο Ερασιτεχνών (5ος όμιλος) ΑΕ Καραϊσκάκης – Εθνικός Φιλιππιάδας 4-0

12656292_561863387321862_1980433653_o[1]Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών πήρε η ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία επιβλήθηκε άνετα στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων Άρτας με 4-0 του γειτονικού Εθνικού Φιλιππιάδας.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης της Τριγλία Ραφήνας, η οποία νίκησε στον τελικό του 6ου ομίλου την Χαλκίδα με 3-2. Η ΑΕ Καραϊσκάκης ήταν η νικήτρια του 5ου ομίλου και έτσι θα υποδεχτεί στην ενδιάμεση φάση, πριν τα προημιτελικά, την Τριγλία, σε αναμέτρηση που θα γίνει τηνΤετάρτη 6 Απριλίου στις 15.30 στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων.

Στο παιχνίδι με τον Εθνικό Φιλιππιάδας, η ΑΕ Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Αβραμίδη και στο 28΄ ο Χαριτίδης κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φέτσης, διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων. Τέσσερα λεπτά (41΄) πριν τη λήξη του α΄ μέρος ο Τσάκαλος με ωραία σέντρα βρήκε τον Γεωργιάδη κι αυτός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους και στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Προς το τέλος του αγώνα, στο 81΄ ο Τσάκαλος «σέρβιρε» για δεύτερη φορά και ο Διβανές διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ΑΕ Καραϊσκάκης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Ραχιώτης, Καψάλης (67΄ Τάτσης), Ζίγκηρης, Αβραμίδης (46΄ Δημητρίου), Μεντής, Διβανές, Χαριτίδης, Φέτσης, Δρακάκης, Γεωργιάδης (56΄ Κατσούλας), Τσάκαλος.

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Μολώνης (46΄ Τρανουλίδης), Νικολαΐδης, Κόμνος, Δημουλάς, Παπαβασιλείου, Κορέσι, Κολιάκης, Τσακανίκας, Μάλλιος (60΄ Παναγιωτόπουλος), Μαζιώτης (46΄ Λάππας), Γιαννούλης.