Ιδού ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού!

158935xlargeΗ Μπάμπεργκ αποχαιρέτισε την Ευρωλίγκα με πολύ ψηλά το κεφάλι, νικώντας και στο τελευταίο εντός έδρας ματς τη Λαμποράλ Κούτσα με 89-69.

Το αποτέλεσμα, πάντως, δεν προκάλεσε ουσιαστική ζημιά στους Βάσκους που κράτησαν τη δεύτερη θέση του ομίλου τους και θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην επόμενη φάση, με δικό τους το πλεονέκτημα έδρας.

Ο φρενήρης ρυθμός στον οποίο… συμφώνησαν αμφότεροι οι αντίπαλοι από την έναρξη του αγώνα, πολύ σύντομα φάνηκε ότι βόλευε τους Γερμανούς. Πιο σωστά τους… Αμερικανούς τους. Το 4-7 για την Κάχα στο 2′ έμοιαζε με μακρινή ανάμνηση στο 4’30”, όταν το σκοε είχε γίνει 19-7, με σερί 15-0 για τη Μπάμπεργκ και τους Μίλερ, Ουανάμεικερ και Χάρις να έχουν σκοράρει τους 17/19 πόντους και μόνο τον Ζήση να είναι η …ευρωπαϊκή συνδρομή.

Η Λαμποράλ δεν μπορούσε ούτε να… κοιτάξει τη Μπάμπεργκ, η άμυνα ήταν ανύπαρκτη και στην επίθεση εκγλωβισμένα όλα τα ατού. Στο 8′ η διαφορά έφτασε το +15 για τους Γερμανούς, 29-14 με 4/6 τρίπονα, με τον Τάις να μπαίνει φουριόζος από τον πάγκο και να αυξάνει τις… απειλές. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, αφού ακολούθησε ένα δίλεπτο αστοχίας κα από τις δύο πλευρές.

Η Μπάμπεργκ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο… αποκλεισμένη. Είχε τελειώσει εκείνη την ώρα το ματς στο Κάουνας αλλά είτε δεν το έμαθαν είτε το έμαθαν και… αδιαφόρησαν μπορστά στο γόητρο. Στο 13’30” η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους, με το σκορ στο 38-17 και σερί 9-3 για τους Γερμανούς.

Η πρώτη… παρουσία της Λαμποράλ στο ματς στηρίχτηκε επίσης σε τρίποντα. Σερί 8-0 με Ανταμς και Τίλι να αρχίζουν να απειλούν από μακριά και το σκορ στο 38-25 στο 15’30”. Η Μπάμπεργκ κόλλησε στην επίθεση, αλλά ο Μίλερ αφού πήρε… ανάσες, επέστρεψε φουριόζος. Εδωσε και πάλι τις λύσεις στην ομάδα του και την οδήγησε στο 45-28 του ημιχρόνου με 16 δικούς του πόντους.

Η Μπάμπεργκ βρήκε… νέους ήρωες στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, τους Στρέλνιεκς και Τάις, οι οποίο έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στους 20 πόντους, με το 53-33 του 23ου λεπτού. Κάπου εκεί… θύμωσε ο ηγέτης της Λαμποράλ, ο Γιάννης Μπουρούσης. Πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες που ήταν επιτυχημένες, βρήκε και συμπαράσταση από τον Μπλάζιτς από την περιφέρεια και με ένα σερί 16-7 η Λαμποράλ μείωσε στο 60-49 του 29ου λεπτού και το δεκάλεπτο βρήκε τη Μπάμπεργκ να προηγείται με 63-52

Η… επαναδραστηριοποίηση του Μίλερ ήταν αυτό που ζητούσε και χρειαζόταν η Μπάμπεργκ και την είδε να συμβαίνει στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Στο 31’30” το σκορ ήταν 69-52 με σερί 7-0 και τον Αμερικανό να έχει δώσει τις λύσεις, στο 22′ πλησίασε και πάλι τους 20 πόντους, 73-54 με τον Ραντόσεβιτς να αποδεικνύεται δισεπίλυτο πρόβλημα με το σουτ από μέση απόσταση που είναι η σπεσιαλιτέ του και κάπου εκεί και η Λαμποράλ έδειξε να μην… πολυσκάει πια, γνωρίζοντας ότι της ανήκε η δεύτερη θέση και ότι απλά δεν θα διεκδικούσε το ένα ακραίο σενάριο για να έμενε “ζωντανή” μέχρι αύριο και για την πρώτη.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Μέλι 2, Ζήσης 7, Νίκολιτς 2, Στάιγκερ 6(2), Τάις 21(3), Ουαναμέικερ 9(1), Στρέλνιεκς 3, Χάρις 8(1), Μίλερ 19, Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 8

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 5(1), Πλάνινιτς 2, Χάνγκα 11(1), Μπουρούσης 11(1), Μπλάζιτς 19(4), Ντιοπ 3, Τιλί 5(1), Ανταμς 11(3), Κορμπάτσο, Μπέρτανς 2

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.