Super League – “Ιδρωσε” αλλά μπήκε στα play off!

Cfre2wxWwAA4w8yΟ ΠΑΟΚ άργησε, αλλά στο 80′ ο Λέοβατς σκόραρε και έδιωξε το άγχος, ενώ ήταν και στη φάση του γκολ του Μακ στο 89′, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

Με το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα 10 λεπτά πριν τον τέλος έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τον κάκιστο ΠΑΟΚ, που βρήκε και δεύτερο γκολ λίγο πριν το φινάλε με τον Μακ και με το 2-0 απέναντι στους Βοιωτούς κλείδωσε την πρόκριση στα πλέι-οφ, ανεξαρτήτως της απόφασης για την έφεση που έχει καταθέσει για την ποινή των -5 βαθμών που του έχει επιβληθεί για όσα έγιναν στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου απέναντι στον Ολυμπιακό.

Στην παγωμένη -λόγω της τιμωρίας του ΠΑΟΚ- Τούμπα, οι δύο ομάδες έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μας… ζεστάνουν κάπως, αλλά τουλάχιστον ως το 30’ είχαμε… ξεπαγιάσει! Παρά το δυνατό ξεκίνημά της, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς είδε τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι, με τον Μαχαίρα να μην το… πολυσκέφτεται και να επιχειρεί ένα σουτ από μακριά στο 8’, αλλά τον Βελλίδη να πέφτει και να μπλοκάρει. Από εκεί και πέρα, όμως… τίποτα! Ένα σουτ του Κάτσε, στο 16’, δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Μοσχονά, με τον «δικέφαλο» να έχει τη συντριπτική κατοχή της μπάλας (73-27 στο ημίχρονο), αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις και τους Βοιωτούς να είναι άριστοι αμυντικά.

Ο πιο δραστήριος παίκτης του, ωστόσο, ο Χάρης Χαρίσης, είπε να… ξυπνήσει κάπως τους συμπαίκτες του (και εμάς…), δοκιμάζοντας το πόδι του στο 32’, με τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού να βγάζει σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε και η μεγαλύτερη φάση του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο. Έπειτα από την εκτέλεση του Κάτσε, ο Τζιόλης, στο δεύτερο δοκάρι, έκανε κεφαλιά-πάσα στον Ροντρίγκες, στην καρδιά της μικρής περιοχής, με τον εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον Μουλόπουλο να διώχνει την μπάλα ακριβώς πάνω στη γραμμή! Ο Χαρίσης συνέχισε την προσπάθεια… αφύπνισης, αλλά ο «κεραυνός» του στο 42’ πέρασε ψηλά, άουτ, ενώ την εκπληκτική μπαλιά του στο 44’ δεν εκμεταλλεύτηκε ο Πέλκας, η κεφαλιά του οποίου πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, απόλυτο… αφεντικό ήταν ο ΠΑΟΚ, που συνέχιζε, ωστόσο, να δυσκολεύεται στη δημιουργία, ενώ στις δύο καλές στιγμές που είχε μέσα σε δύο λεπτά (57’ και 59’), πρώτα ο Μακ δεν βρήκε στόχο (με σουτ στην κίνηση από αριστερά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε), ενώ ο Ροντρίγκες δεν πρόλαβε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, από την κεφαλιά του Τζαβέλλα στο πρώτο, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με τη γραμμή της εστίας…

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Κίτσιου, Βίτορ, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τζιόλης, Κάτσε (91′ Τσίμιροτ), Χαρίσης, Ροντρίγκες (92′ Κούστα), Πέλκας (61′ Κοροβέσης), Μακ

Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Τσουρίκοφ, Μανωλάς, Τριποτσέρης, Μουλόπουλος, Μάγκας (61′ Τόπι), Μαχαίρας, Ατζαγκούν (85′ Μίνγκας), Γιακουμάκης, Μπελγκαζουανί (46′ Παππάς), Μάντζιος