Football League – Σόου Σκαρτσίλα στο “Ελ Πάσο”! (βαθμολογία)

Χωρίς τίτλοΣε μια αναμέτρηση που έγινε σε φορτισμένο κλίμα για τους ποδοσφαιριστές του Παναιγιαλείου μετά την απώλεια του γενικού αρχηγού των Νέων, Βασίλη Κατσίβελου, ο αμφίβολος της αναμέτρησης, Λεωνίδας Σκαρτσίλας ήταν αυτός που έκρινε το ματς και «υπέγραψε» τη νίκη (2-1) σε βάρος της Καλλιθέας.

Η συμμετοχή του 28χρονου επιθετικού ήταν στον… αέρα μετά το ατύχημα που είχε μέσα στην εβδομάδα με τη μηχανή όταν πήγαινε στην προπόνηση, αλλά τελικά κατάφερε να είναι στη διάθεση του προπονητή του και να κρίνει ουσιαστικά και το ματς με τα δύο γκολ που σημείωσε.

Η Καλλιθέα μπήκε άνευρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, άρχισε να πιέζει μετά το πρώτο τέταρτο και ο Παναιγιάλειος δεν είχε ιδαίτερη δυσκολία στο να σταματήσει τις επιθέσεις της. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι, ήταν αρκετά δραστήριοι στις αντεπιθέσεις και τελικά αυτές τους έδωσαν τη νίκη με 2-1.

Ο Σκαρτσίλας κέρδισε το πέναλτι στο 30ό λεπτό σε χέρι του Σταμόπουλου και το εκτέλεσε ο ίδιος για το 0-1 (οι ποδοσφαιριστές της ομάδας του Αιγίου έδειξαν στην κάμερα φανέλα με μήνυμα στήριξης στον Λεωνίδα Κουτσούκη), ενώ εννέα λεπτά αργότερα τελείωσε ωραίο συνδυασμό της ομάδας του με τον Γκοτσούλια να του γυρίζει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και με ωραίο σουτ να τη στέλνει στα δίχτυα.

Η γηπεδούχος, που ήταν αποδεκατισμένη (μόλις τέσσερις αναπληρωματικοί και ο Τεγούσης τραυματίας), μετά την ψυχρολουσία του 0-2 έψαχνε την αντίδραση, φώναξε «γκολ» χωρίς να είναι σε εκτέλεση φάουλ του Τζάκσον που πήγε στην εξωτερική πλευρά του τέρματος και γενικά έχασε πολλές ευκαιρίες στον επιθετικό της μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο. Κατάφερε μόνο να μειώσει στο 64ο λεπτό με τον Ρικάρντο Φαρία και από εκεί και πέρα να χάσει πολλά τετ α τετ με νικητή… κυρίως τον Αθανασόπουλο.

Η «μαύρη θύελλα» με τη νίκη αυτή έπιασε την Καλλιθέα στην 7η θέση, αφού νωρίτερα η διοργανώτρια αρχή είχε αφαιρέσει τρεις πόντους από την αθηναϊκή ομάδα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος): Τσεκρέζι, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Τσώνης, Νόνης, Τζάκσον, Σταύρου, Γκίνη, Σμυρλής, Τσίπρας (58′ Φαρία), Φράγκος.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Χρήστος Παρασκευόπουλος): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Γκοτσούλιας, Κολόκας, Παπαχρήστος, Κρισμάρεβιτς, Λινάρδος (83′ Μαυρόπουλος), Ζουνίνιο (67′ Ζαχαρόπουλος), Μπουρλάκης, Σκαρτσίλας (77′ Γκούφας).