Οι σκόρερ με τα πέντε γκολ σε έναν αγώνα – Από τον Τσοκαταρίδη στον Μπεργκ!

0dc247c07eee71a72cf9409729fb3455_LΟ Σάββας Τσοκαταρίδης της Δόξας Δράμας ήταν ο πρώτος ποδοσφαιριστής από την καθιέρωση της Α’ Εθνικής που σημείωσε πέντε τέρματα σε έναν αγώνα στις 27 Μαΐου 1962 στο 5-0 κόντρα στον Φωστήρα.

Η Δόξα Δράμας ήταν ουραγός της βαθμολογίας και η αντιστροφή της κατάστασης τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος έμοιαζε απίθανη αν αναλογιστεί κανείς πως η τελευταία εντός έδρας νίκη της ήταν τον Ιανουάριο και πλέον κόντευε να τελειώσει ο Μαϊος. Σε όλο το πρωτάθλημα άλλωστε είχε εκμεταλλευθεί μόλις τρεις φορές στο έπακρο την έδρα της και τώρα έπαιζε το τελευταίο ματς μέσα στη Δράμα με αντίπαλο τον Φωστήρα που βρισκόταν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Οι ευτυχισμένες ημέρες των δύο προηγούμενων χρόνων που οι Μαυραετοί ήταν ψηλά στην βαθμολογία και η έδρα τους φάνταζε δύσκολη ακόμη και για τους μεγάλους, είχαν περάσει στο παρελθόν. Ο Τάκης Λουκανίδης είχε πλέον φύγει από την ομάδα για ένα διάλειμμα στην Κύπρο πριν τον Παναθηναϊκό και η Δόξα έχασε μεγάλο μέρος της δύναμης της. Το καλοκαίρι είχε αποφασίσει να στηριχθεί σε νέα ταλέντα από την περιοχή και την δεύτερη της ομάδα, με αποτέλεσμα να προωθηθούν αρκετοί μικροί. Ενας από αυτούς ήταν ο Σάββας Τσοκαταρίδης, επιθετικός που έμπαινε για πρώτη φορά στα νερά της πρώτης κατηγορίας.

Όπως γράφει το oldfootball.gr, μέχρι την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχε βρει έξι φορές τον δρόμο για τα δίχτυα και τώρα στο εντός έδρας ματς με τον Φωστήρα ήταν από τα όπλα της Δόξας σε μια από τις τελευταίες ευκαιρίες που είχε για την αποφυγή του υποβιβασμού. Την προηγούμενη περίοδο, παρότι ο Φωστήρας είχε προηγηθεί με 2-0 μέσα στη Δράμα, τελικά έχασε με 6-2, αλλά τα δεδομένα πλέον σε όλα τα επίπεδα ήταν διαφορετικά. Δεν ήταν πολλοί περισσότεροι από χίλιοι οι άνθρωποι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Δράμας στις 27 Μαίου 1962 για να παρακολουθήσουν τον τελευταίο αγώνα της Δόξας εκεί για εκείνη τη σεζόν. Τα μαύρα σύννεφα προμήνυαν για την βροχή που θα ακολουθούσε, αλλά όχι και για τις ορέξεις των γηπεδούχων. Μόλις στο 19ό λεπτό ο Σάββας Τσοκαταρίδης κέρδισε την μπάλα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χατζημιχαήλ και την σπρώχνει στα δίχτυα.

Δεν θα πανηγυρίσει το γκολ, αφού τραυματίζεται πάνω στην προσπάθεια να σκοράρει και μένει εκτός αγώνα για έξι λεπτά. Θα επανέλθει και τώρα χρειάζεται μόλις δύο φάσεις για να νικήσει πάλι τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Λαγό. Αυτή τη φορά ήταν η σέντρα του Ιωάννου και το τελείωμα με σουτ για να έρθει το 2-0 στο 29ό λεπτό. Λίγο πριν οδηγηθούν οι ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με σουτ έξω από την περιοχή στο 41ό λεπτό ήρθε το 3-0 πάλι από τον Τσοκαταρίδη.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης που έγινε κάτω από δυνατή βροχή η εικόνα δεν άλλαξε και ο Φωστήρας προσπαθούσε περισσότερο να καταστρέψει το παιχνίδι των αντιπάλων του ώστε να μην ξεφύγει το σκορ. Ο Τσοκαταρίδης, όμως και οι συμπαίκτες του είχαν άλλη γνώμη και με δύο ακόμη σουτ στο 57ό και το 79ό λεπτό έγραψε το τελικό 5-0 και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Α’ Εθνικής που σημείωσε πέντε γκολ σε ένα ματς.