Μεγάλες στιγμές ζει το Κερατσίνι για το καμάρι του, τον Φάρο! (photos)

162169xlargeΟ Φάρος Κερατσινίου χρειάστηκε δυο παιχνίδια στην διαδικασία των playoffs, και έτσι μετά το 88-78 επί του Προμηθέα Πατρών, βρίσκεται από σήμερα στην Α1 Ανδρών, κερδίζοντας την άνοδο του, σε ένα στόχο που είχε θέσει η διοίκηση του από το περσινό καλοκαίρι.

Ο ισχυρός άνδρας της ομάδας του Πειραιά, Βαγγέλης Τσάπας, στο 200ο του παιχνίδι στον σύλλογο κατάφερε να γευτεί το απόλυτο, και από την στιγμή που ανέλαβε την ομάδα το 2009, να την βλέπει έξι χρόνια μετά να παίζει τελικό κυπέλλου Ελλάδας, και να ανεβαίνει…χέρι-χέρι με την Κύμη στα  σαλόνια της Basket League.

tsapas-polemis-tropaio-anodou-a1

Για να φτάσει ο Φάρος στη νίκη και στο 3-0, χρειάστηκε να επικρατήσει σε ένα εξαιρετικά ποιοτικό παιχνίδι, με την ομάδα τουΜάκη Γιατρά να παρουσιάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο, μένοντας πάντα κοντά στο σκορ, και ισοφαρίζοντας κατά διαστήματα. Το παιχνίδι στιγματίστηκε από τα πολλά μακρινά σουτ, με τον Φάρο να φτάνει στο 20-12 στο 9′, παίρνοντας δυο τρίποντα από τον Αγγελόπουλο, και σκορ και ενέργεια από τον Λιακόπουλο, την ίδια ώρα που μόνο ο Πέττας σκόραρε με συνέπεια για τους Πατρινούς.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου Τσάμης και Πέτροβιτς πέτυχαν τα πρώτα τρίποντα του Προμηθέα, μειώνοντας σε 22-20 στο 11′ , σε μια περίοδο που οι δυο ομάδες πέτυχαν συνολικά 10 τρίποντα, με τον Κομποδιέτα να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (39-30) στο 16′, και τον Πέτροβιτς να μειώνει σε 45-40, για να κλείσει το ημίχρονο με 49-42 χάρη σε βολές του Πετροδημόπουλου, από άσκοπο φάουλ του Γιαννικόπουλου στα 3”.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, και κατάφερε με ένα επιμέρους σερί 2-10 να προσπεράσει με 51-52 με καλάθι του εξαιρετικού Αλίχοντζιτς, για να πάρει την σκυτάλη ο Πετροδημόπουλος και με 9 συνεχόμενους πόντους να φέρει την ομάδα του Ανδρέα Πολέμη στο +5 (64-59) στο 29′. Ο Πέττας με ντράιβ ισοφάρισε και πάλι, σε 64-64, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 69-64 με βολές του Παπαμακάριου στο 1”.

Ο «άφαντος» ως τότε Παπαμακάριος με δύσκολο τζαμπ σουτ ανέβασε την διαφορά στο +7 (73-66) στο 33′,  με τον Αλίχοντζιτς να μειώνει σε 76-71, παίρνοντας το πέμπτο φάουλ του Σκορδίλη. Ωστόσο στην επόμενη φάση, και ο ίδιος χρεώθηκε με αυστηρό φάουλ πάνω στον Πετροδημόπουλο, φεύγοντας από το παιχνίδι με 5 φάουλ, με τον Παπαμακάριο να ανεβάζει την διαφορά και στο +10 (83-73) με τρίποντο. Τίποτα δεν ήταν ικανό από εκεί και πέρα να ανακόψει την πορεία των γηπεδούχων προς την άνοδο, και έτσι ο Φάρος για πρώτη φορά στην ιστορία του θα αγωνιστεί στην Α1 Εθνική κατηγορία.

faros-panigiriki-kerdkida-anodou

Φάρος Κερ. – Προμηθέας Π.  88-78

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ–ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 88-78

Δεκάλεπτα: 22-14, 49-42, 69-64, 88-78

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μπήτης-Παντελίδης

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 1, Παπαμακάριος 9 (1), Καράμπουλας 11 (2), Μπατής 6 (2), Πετροδημόπουλος 18, Λιακόπουλος 21 (1), Αγγελόπουλος 11 (3), Κομποδιέτας 6 (2), Σκορδίλης 5.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Νοέας 4 (1), Κουμπούρας 2, Γιαννικόπουλος 2, Σκούφης, Πέττας 12 , Γερομιχαλός 5, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς 18 (4), Τσάμης 17 (3), Αλίχοντζιτς 15, Χαμηλός 3 (1).