Πετρούνιας είσαι, τι να καταλάβεις…!

RIOEC8F1C916J_768x432Ένας υπέροχος αθλητής και από τα ανερχόμενα αστέρια της Ενόργανης Γυμναστικής είναι ο νέος χρυσός Ολυμπιονίκης στους κρίκους!

Ο γεννημένος στις 30 Νοεμβρίου του 1990 στην Αθήνα, έκανε απίστευτη εμφάνιση στον μεγάλο τελικό των κρίκων, όπου με εκπληκτική και αλάνθαστη έξοδο, συγκέντρωσε 16.000 βαθμούς και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Μια εξαιρετική χρονιά για τον ίδιο, καθώς στις 25 Μαρτίου με 15.875 βαθμούς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην Ντόχα του Κατάρ. Έναν μήνα μετά και συγκεκριμένα στις 21 Απριλίου 2016, ο παγκόσμιος πρωταθλητής της γυμναστικής, έγινε ο πρώτος Λαμπαδηδρόμος στην Τελετή Αφής της Φλόγας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο. Παρέλαβε το Ολυμπιακό Φως από την πρωθιέρεια Κατερίνα Λέχου, στην Τελετή Αφής στην Αρχαία Ολυμπία.

Στη συνέχεια ο Πετρούνιας μεταλαμπάδευσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον δεύτερο Λαμπαδηδρόμο που είναι ο Βραζιλιάνος πρώην αθλητής του βόλεϊ Ζιοβάνι Γκάβιο. Στις 29 Μαΐου 2016 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 32ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής στη Βέρνη της Ελβετίας. Ήταν κορυφαίος όλων στον τελικό των κρίκων με 15.866 βαθμούς. Μάλιστα, ο Πετρούνιας έγινε ο πρώτος αθλητής την τελευταία 20ετία, που κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο συγκεκριμένο όργανο, στον 6ο μεγάλο τελικό της καριέρας του, σε ισάριθμες συμμετοχές σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.