Ελλάδα – Ισραήλ 22-26

EHF_logo_Blue_RGBΉττα που σήμανε ουσιαστικά τον αποκλεισμό από την ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (15-21 Αυγούστου) που διεξάγεται στη Λιθουανία υπέστη η Εθνική Εφήβων με 26-22 από το Ισραήλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για την 2η θέση του ομίλου, χωρίς φυσικά να είναι αποκλειστικά στο χέρι της, αφού θα πρέπει Λιθουανία και Ισραήλ να κερδίσουν την Αυστρία και η Ελλάδα να κερδίσει με πολύ μεγάλη διαφορά (παραπάνω από 10 γκολ) την Λιθουανία για να έχει ελπίδες στην τριπλή ισοβαθμία.

Την Πέμπτη η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Λιθουανία στις 19:00 και θα γνωρίζει αν θα έχει πιθανότητες πρόκρισης ή θα παίξει για τις θέσεις 5-8.

Το πρώτο ημίχρονο (13-12) κόντρα στο Ισραήλ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με εξαίρεση το προβάδισμα 5-2 της Ελλάδας στην αρχή του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια προηγήθηκε 16-14 (39’) και 17-15 (42:50) και μπορούσε να πάρει μεγαλύτερη διαφορά έχοντας παίκτη παραπάνω.

Ωστόσο έχασε την συγκέντρωση της και οι Ισραηλινοί με σερί 4-0 στο 45:23 ξέφυγαν στο σκορ (17-19) και είχαν πλέον τον έλεγχο του αγώνα.

Η Εθνική αντέδρασε και ισοφάρισε 21-21 στο 54:02, αλλά δεν είχε συνέχεια η προσπάθεια της με το Ισραήλ να «καθαρίζει» το ματς με νέο σερί 4-0 για το 21-25 στο 58’.

Το τελικό σκορ (22-26) διαμορφώθηκε με ένα γκολ από κάθε ομάδα.

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΡΑΗΛ 22-26 (13-12)

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Παπαδόπουλος, Μαντζόπουλος, Τσακουρίδης 2, Ασβεστάς 3, Σαλαπάτας 1, Νικολούτσος 2, Μπέτζιος, Λιάπης 5, Λιόλιος 1, Καραμπουρνιώτης 5, Ανθομελίδης, Καλόμοιρος 2, Τριανταφυλλίδης, Στίγκας, Κολλύρης , Τότος 1

ΙΣΡΑΗΛ: Σεγκάλ 7, Κόχεν 5, Κόχεν 3, Νταγιάν 2, Χαβίβ 2, Μουσιένκο 2, Μπεν Ζιμάν 1, Γκούρμαν 1, Έτζιον 1, Σχαμίρ 1, Σνάιντερ 1, Μποντεχάιμερ, Τσνανί, Κροιτόρου, Φίνγκμπλατ, Νάτσια.
Παρατηρητές: Αντωνίου (Κύπρος)- Τελάντερ (Σουηδία). Διαιτητές: Γκέρατς- Γκέρατς (Ολλανδία), Δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 2/3-3/3