Γ Εθνική (1ος όμιλος) Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης 0-1 (photos)

14324657_1056010001183140_5028984447375160176_o
Ο Νέστος στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος πέρασε από μια δύσκολη έδρα.

Σύμφωνα με το proininews.gr, οι παίκτες του Δημήτρη Μαγκαφίνη, ήταν πανάξιοι νικητές. Κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά και διαχειρίστηκαν πολύ έξυπνα το προβάδισμα, ενώ από το 51` ο Νέστος έπαιξε με παίκτη λιγότερο.

Ο έμπειρος Νίκος Σουμουλίδης ήταν αλάνθαστος ενώ μέχρι το 35` με πρωταγωνιστές τους  Βαλαβανόπουλο, Αποστολίδη, η ομάδα της Χρυσούπολης, θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα ακόμη γκολ. Το Παραλίμνι πίεσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά δε κατάφερε ούτε να ισοφαρίσει. Ο Νέστος ήταν καλά διαβασμένος και ήξερε τι ζητούσε.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σουτ του Αποστολίδη ασθενής απόκρουση του Χατζηγιαννάκη που όμως τελικά απέκρουσε με 2η προσπάθεια.

5′ ΓΚΟΛ! Ο Βαλαβανόπουλος με κοντινό πλασέ κάνει το 0-1, μετά από ωραία μπαλιά του Μπουλγούρα.

23′ Πάσα του Βαλαβανόπουλου για τον Αποστολίδη που έκανε σουτ άουτ.

32’ Ο Βαλαβανόπουλος μέσα απ’ την περιοχή από πλεονεκτική θέση έκανε πλασέ άουτ.

36’ Αντεπίθεση του Παραλιμνίου από δεξιά, ο Ζιγκερίδης τελικός αποδέκτης της μπάλας μπήκε στην περιοχή, έπιασε δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία που μπλόκαρε σωτήρια ο Σουμουλίδης.

46’ Μετά από σέντρα του Κοσμίδη από δεξιά, ο Ζιγκερίδης έπιασε κεφαλιά και απέκρουσε στη δεξιά του γωνία εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σουμουλίδης.

51 Αποβλήθηκε με 2η κίτρινη(κόκκινη) κάρτα ο Μιχαλάκης.

59`Ο Δ. Μαρκάκης έκανε δυνατό σουτ που έγλυψε το δοκάρι

62′ «Κεραυνός» του Παναγιωτίδη λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Σουμουλίδης πετάχτηκε στο αριστερό του παραθυράκι και απέκρουσε σε κόρνερ.

74’ Ο Παπαστεργίου επιχείρησε πλασέ μέσα απ’ την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

79’ Μακρινό σουτ του Ναλμπάντη καταλήγει λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Απόλλων Παραλιμνίου : Χατζηγιαννάκης, Κοσμίδης, Γαλακτερός, Παναγιωτίδης (75’ Μηντιούρης), Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου Κ., Μεντής (42’ Ρούμπος Γρ.), Λιάρας, Καρακούτης (33’ Παπαστεργίου), Ναλμπάντης, Ζιγκερίδης.

Νέστος Χρυσούπολης : Σουμουλίδης, Παυλακάκης, Μπουλγούρας, Παυλίδης, Κωνσταντινίδης, Λάσπατζης, Ασημάκης (68’ Ντερτιλής), Μαζιώτης, Βαλαβανόπουλος (57’ Μαρκάκης Δ.), Μιχαλάκης, Αποστολίδης (78’ Παναγιωτόπουλος).